default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

02
GRU
2018

100 urodziny Franciszka Skrzypczyka

Comments : Off

1 grudnia 2018 przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie wzięli udział w dziękczynnej Mszy Św. odprawionej w intencji obchodzącego 100 urodziny Franciszka Skrzypczyka.

Sobotnie uroczystości zgromadziły w sobieszyńskim kościele, oprócz Rodziny Jubilata, zgromadziły również przedstawicieli władz samorządowych, strażaków i parafian, którzy chcieli złożyć hołd temu NIEZWYKŁEMU CZŁOWIEKOWI.

Pan Franciszek, to żołnierz, który w 1939 r. uczestniczył w bitwach pod Mławą i Kockiem, a później walczył w szeregach Armii Krajowej. Po przymusowej pracy w Niemczech, wrócił do kraju i przez wiele lat pracował jako leśnik. Jak podkreślał odprawiający Mszę Św. ks. Grzegorz Tomaszewski, Pan Franciszek to także wzorowy mąż, który przeżył w związku małżeńskim 67 lat. Archiwalne fragmenty nagrań, a także biogram Franciszka Skrzypczyka dostępne są stronie archiwum.

Uczestniczący w uroczystościach Mateusz Kaźmierczak wskazuje: Pan Skrzypczyk stał się moim bohaterem ponieważ walczył na terenie gdzie mieszkam (….) Co ruszyło mnie najbardziej w trakcie mszy? Podziękowania wnuczki Pana Skrzypczyka oraz podziękowanie za nasze przybycie samego Pana Skrzypczyka. Nie zdążyłem jednak lub nie mogłem przemóc się by powiedzieć „To ja dziękuję że mogę tu dla Pana i dla Pańskiej rodziny tu być” (…) Po raz kolejny uczniowie „od Kickiego” dali świadectwo swojego patriotyzmu. Składając życzenia, wyraźnie wzruszonemu Panu Franciszkowi,  widzieliśmy w nim świadka historii. Jest On dla naszej społeczności BOHATEREM. Jego postać, uświadamia nam, że wielką, zapisaną na kartach książek historię współtworzyli ludzie z naszego sąsiedztwa.

Asystę honorową podczas uroczystości stanowili: Zuzanna Kozieł, Weronika Iwanek, Izabela Kruczek, Sebastian Kabat, Bogdan Kędziora, Mateusz Kaźmierczak i Mateusz Grzechnik.

Wojciech Niedziółka

O Panu Franciszku powiedzieli

ks. Grzegorz Tomaszewski- pochodzący spod Częstochowy Pan Franciszek dzień przed wybuchem wojny modlił się przed Obliczem Jasnogórskiej Pani. To Ona sprawiła, że wróciłem do domu- Jubilat

Zuzanna Kozieł:  Pan Franciszek to człowiek, którego można a nawet trzeba podziwiać i brać z niego przykład. Ten człowiek skończył 100 lat, przeżył w swoim życiu naprawdę dużo, a na jego twarzy do tej pory można zobaczyć szczery uśmiech. Pokazał nam dziś również swoje łzy wzruszenia, gdy składaliśmy mu życzenia. Sama nie wytrzymałam napięcia i tak jak moi koledzy uroniłam kilka łez. Jestem wdzięczna że mogłam wziąć udział w takiej uroczystości i osobiście uścisnąć rękę Pana Franciszka

Mateusz Kaźmierczakbystry wzrok Pana Franciszka sparaliżował mnie od stóp do głów. Mam jednak nadzieję że zarówno Pan Franciszek jak i jego rodzina widzieli w moich oczach wielkie podziękowania. Cieszę się, że swoją obecnością na Mszy Św. choć przez chwilę mogłem oddać hołd Wielkiemu człowiekowi który bronił własną piersią NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY

galerie-slide-content2