Kolejnym bohaterem cyklu „Pasje naszych uczniów” jest uczennica klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Sobieszynie: Oliwia Frankiewicz, zawodniczka Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do. Okazją do spotkania stało się zdobycie przez Oliwię srebrnego medalu na Międzynarodowych Zawodach Mazovia Master Cup

Witaj Oliwia

Na początku przyjmij gratulację z okazji Twojego sukcesu

Dziękuję

Czy mogłabyś nam przybliżyć sport, który uprawiasz…..

Jest to sztuka walki wywodząca się z Korei, stworzona do celów militarnych przez gen. Choi Hong-hi Etymologia słowo Taekwondo pochodzi od pięści, stopy, którymi zawodnicy starają się wykonać techniki specjalne i układy walki. Ogólnie polega to na wykorzystaniu do walki kończyn. Dodatkowo uczymy się zgrania ciała i umysłu….. (jak podaje Wikipedia:  tae oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą ; kwon oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią; do oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała)

Od jak dawno ćwiczysz i jakie masz osiągnięcia

Teakwono-do ćwiczę od 3 lat. Wcześniej miałam  6 letnią przygodę z judo. W taekwondo osiągnęłam niebieski pas- symbolizujący niebo i rosnącą ku niemu roślinę, tak jak coraz bardziej rosną umiejętność ćwiczącego. Jest to czwarty kup…. (wcześniej są pasy białe, żółty i zielony z połówkami)

Ile razy w tygodniu trenowałaś…

W tygodniu pod okiem Łukasza Ciężkiego realizowałam cztery treningi

A teraz jesteś uczennicą klasy wojskowej. Powiedz jak znalazłaś się w sobieszyńskiej szkole i jak się w niej odnajdujesz

Chciałam mieć coś wspólnego ze sportem, a do  wyboru szkoły zachęcił mnie starszy kolega Jakub Węgrzyn. Oprócz obowiązkowych zajęć szkolnych, mamy zajęcia wojskowe i dodatkowe zajęcia ze sztuk walki i strzelania. Moją wychowawczynią, nauczycielem w-f i prowadzącą zajęcia ze sztuk walki jest Pani Sylwia Skwara, jako instruktor związana również z radzyńskim klubem

Na zawodach w Ciechanowie byłyście „wizytówkami” również naszej szkoły….

Ja jako zawodniczka, a Pani  Sylwia jako sędzia zawodów.

Ale było sprawiedliwie nie sędziowała Twoich walk?

Było sprawiedliwie. Nie sędziowała 😉

Opowiedz nam o swoim klubowym trenerze

Łukasz Ciężki to złoty człowiek, posiadający szlachetny charakter. Prezentuje wysokie umiejętności techniczne. Z wielkim poświęceniem szerzy Taekwondo- jest to Jego pasja, którą mnie zaraził To taka odskocznia od wszystkiego wokół….

Powiedz czy ciężko było osiągnąć sukces…

Zawsze jest ciężko, ale staram się dojść jak najwyżej. Jeżeli nie wyjdzie za pierwszym razem, zawsze jest nadzieja, że uda się za drugim. Wyciągam wnioski z porażek. Z zawodniczkami z którymi kiedyś przegrywałam dziś potrafię wygrać

Nie wiem czy wiesz, ale dewizą wpisaną w historię współpracującej ze szkołą Lotniczej Akademii Wojskowej jest Per aspera ad astra (przez ciernie do gwiazd). Myślę, że tą dewizę da się odnieść do Twojej sportowej ścieżki…

Na treningach hektolitry wylanego potu. Jest to sport kontaktowy i w walce zdarza się przyjęcie niespodziewanego ciosu, przed którym nie zdołamy się obronić…., ale zwycięstwo jest zawsze nagrodą za trudy

Powiedz czy zajęcia realizowane w szkole pomagają Ci w uprawianiu taekwon-do

Stale podnoszę swoją sprawności fizyczną, na zajęciach z wychowania fizycznego, podczas zajęć ze sztuk walki i zajęć wojskowych. Podczas rajdów historycznych mogę ćwiczyć wytrzymałość i wypróbować swój charakter. Mogłam zejść z ponad 30 kilometrowej trasy rajdu, tak jak mogłam zrezygnować z walki mając świadomość, że przegrywam…. To też jest zwycięstwo psychiki! Mogłam wsiąść do busa i przyjechać do szkoły, mogła poddać się, ale ta radość odniesienia zwycięstwa nad samą sobą jest też pewno rodzaju sukcesem

Jakie są Twoje dalsze plany sportowe

Chciałabym osiągnąć czerwony pas. Nakłada to na mnie dodatkowe obowiązki, przynosi dodatkowe wyzwania. Ciągle doskonalenie się i weryfikacja osiągnięć to cel każdego sportowca

A czy się myślisz o związaniu się z wojskiem

Na razie jestem rozdarta pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego a wojskiem. Na razie jestem w pierwszej klasie więc mam jeszcze chwilę do zastanowienia. Jedna i druga droga wymaga ode mnie sprawności fizycznej, więc myślę, że robiąc to co lubię idę we właściwym kierunku

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiał Wojciech Niedziółka

O Oliwii powiedzieli:

Łukasz Ciężki (trener, Prezes Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do): na pierwszych zajęciach Oliwka dała się poznać jako energiczna i sprawna osoba. Z wytrwałością i determinacją podchodzi do egzaminów na kolejne stopnie uczniowskie w tkd (….) Na daną chwilę godzi obowiązki w szkole  z kontynuacją treningów w klubie uczestnicząc w zajęciach w piątki i w soboty. Jak dotąd brała udział w Mistrzostwach Polski, Pucharach Polski….. (…) Obserwując Oliwkę na przestrzeni kilku lat podczas treningów i przygotowań do sezonu z całą pewnością można zaznaczyć, że zapał, determinacja, a także skrupulatna realizacja okresu przygotowawczego przełoży się na pracę w szkole i w codziennym życiu

Aleksandra Kociszewska (dyrektor ZS w Sobieszynie)w imieniu całej społeczności szkolnej przekazuje Oliwce i Jej trenerowi ogromne gratulacje, życząc wytrwałości i dalszych sukcesów!!!!

Sylwia Skwara (wychowawczyni, nauczyciel w-f, instruktor sztuk walki)Oliwka jest bardzo ambitną i odpowiedzialną uczennicą, lubiana wśród uczniów i nauczycieli. Jest dobrą organizatorką, wywiązuje się terminowo z podjętych przez siebie przedsięwzięć, aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz szkoły jak, klasy, internatu. Jest gospodarzem klasy i uważam ze jest to odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. Na zajęciach z wf zawsze przygotowana, aktywnie uczestniczy w nich, jest bardzo sprawną osobą.

Wiktoria Grzegorczyk (koleżanka z klasy): Oliwka jest osobą o silnym charakterze oraz jest bardzo energiczną i sympatyczną osobą. Ma ogromne poczucie humoru, prawie zawsze na jej twarzy widnieje uśmiech który powoduje uśmiech u innych. Od samego początku złapałyśmy dobry kontakt i wspólne tematy jednym z nich jest sport. Obydwie lubimy aktywność fizyczna i wszystko co z tym związane. Co prawda trenujemy w innych dziedzinach ale właściwie to sprawia ze dowiadujemy się nawzajem nowych rzeczy. Zawsze daje z siebie wszystko i stara się robić wszystko jak najlepiej potrafi .

zdjęcia udostępnione przez Radzyńskie Sportowe Centrum Taewon-do

Kategorie: Szkoła