Po raz kolejny społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie włączyła się do ogólnopolskiej akcji BohaterON, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, kształtowanie patriotycznych postaw, a także promocja XX wiecznej historii Polski

316415042_583622190429499_7214517302480953603_n (1)

23 listopada ponad 60 uczniów „od Kickiego”  w starannie przygotowanych strojach, wzięło udział w inscenizacji podczas, której oprócz hołdu złożonego Bohaterom powstania, przećwiczyli elementy wojskowego szkolenia, związanego z wejściem do budynku, przemieszczaniem się w trudnym terenie, a także po „zaimprowizowanym” ostrzale opatrzenie i ewakuacja rannego.

Niezwykłe wsparcie

Przygotowania do finału trwały kilka tygodni. Wspólne oglądanie zdjęć, filmów, teledysków obrazujących przebieg powstania, a potem „przegląd” szaf sprawiły, że oprócz ”żołnierzy” Polskiego Państwa Podziemnego, razem z nimi w szeregu stanęli harcerze, sanitariuszki. Wśród uczniów można było zobaczyć również warszawskiego „cwaniaka”. Dzięki wyposażeniu ze szkolnego magazynu wojskowego, inwencji uczniów i ich rodziców, a także wsparciu otrzymanemu od uczniów i nauczycieli kreacje rekonstruktorów wyglądały bardzo realistycznie. Atrapy broni, a także koktajle mołotowa i świece dymne doskonale wpisywały się w finałowy pokaz zrealizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w starym budynku szkoły. Syrena strażacka wypożyczona od OSP w Trzciankach zasygnalizowała symbolicznie godzinę W- wybuch Powstania Warszawskiego.

Dzięki wsparciu Jarosława Szlendaka i Marcina Jabłońskiego z Ośrodka Edukacji Ekologicznej zorganizowana została część muzyczna przedsięwzięcia podczas której z niezwykłym zaangażowaniem uczniowie odśpiewali pieśni: O chłopakach z AK, Sanitariuszka Małgorzatka, Dziewczyna z granatem….

Ostatnim elementem przedsięwzięcia było zdjęcie uczestników projektu przy zaimprowizowanej barykadzie.

Edukacja historyczna

Kształtowanie postaw patriotycznych i edukacja historyczna zajmują niezwykle ważne miejsce w procesie szkolenia uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Już od pierwszych dni w szkole stykają się z lokalną historią, a poprzez udział w rajdach, historycznych projektach i przedsięwzięciach, a także udział w uroczystościach dają świadectwo patriotyzmu.

Pamięć o TYCH, którym zawdzięczamy wolność to element „sztafety pokoleń” dzięki, której Polacy przetrwali czas zaborów, a także zdali egzamin z patriotyzmu w trudnych momentach historii naszej Ojczyzny.

CHWAŁA BOHATEROM

Wojciech Niedziółka

Dziękuję za wsparcie przy realizacji projektu: Agnieszce Ratyńskiej, Monice Chadaj-Brejnie, Dorocie Stosio, Łukaszowi Piątkowi, Jarosławowi Szlendakowi oraz Marcinowi Jabłońskiemu z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie, MDP przy OSP w Trzciankach.

Kategorie: Szkoła