Kirsten Harrell jest pomysłodawczynią Dnia Pozytywnego Myślenia, to amerykańska psycholog, która zajmowała się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jak dowiodła ona i inni badacze – optymiści są mniej narażeni na choroby serca, wylewy, depresję czy nowotwory, osiągają sukcesy życiowe, realizują swoje marzenia. Nasz nastawienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną, często nieświadomie. Pozytywnego myślenia zatem można się nauczyć i jest to dobra wiadomość.

Harrell - amerykańska psycholog. Pomysłodawczyni Dnia Pozytywnego Myślenia

Na czym polega moc pozytywnego myślenia?

Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu. Pomyśl, kiedy masz większe szanse:

kiedy powtarzasz sobie, że cos się nie uda,

kiedy konsekwentnie myślisz o tym, że dasz radę cokolwiek będzie.

Oczywiście, że w tym drugim przypadku. Jeśli tracimy wiarę, to poddajemy się. Gdy zaś wierzymy w pozytywne zakończenie, to mobilizujemy wszystkie siły, aby tak się stało. Co więcej, również otoczenie znacznie częściej stara się nam pomóc w spełnieniu naszych planów i wysiłków, gdy widzi naszą determinację i wiarę w szczęśliwe zakończenie. Pozytywne myślenie budzi odpowiednie emocje, te zaś wzbudzają energię, którą wysyłamy na zewnątrz. Naukowcy mówią też o prawie przyciągania: myśli i słowa to wibracje, które przyciągają podobne wibracje. Przyciągamy do siebie myśli o podobnych częstotliwościach i o podobnym charakterze. Wniosek? Im więcej w twoim życiu optymizmu i pozytywnych myśli, tym większa szansa, że przydarzać ci się będą dobre rzeczy. Myśli pomagają także w wizualizacji, która jako technika motywacyjna ma ogromne znaczenie.

Pozytywne myślenie nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół. Co zatem znaczy myśleć pozytywnie? To szukać pozytywów w każdej sytuacji i nie pozwalać negatywnym myślom i zdarzeniom zdominować naszego nastawienia, gdy jest źle. Myślenie pozytywne nie oznacza naiwności ani hurraoptymizmu,  ale wzmacnia siłę w dążeniu do dobrego rozwiązania i pomaga przeciwstawić się zwątpieniu w trudnych chwilach. Wymaga także racjonalnego myślenia i świadomej oceny sytuacji.

Uruchamianie pozytywnego myślenia.

Pierwszym warunkiem do tego, aby zacząć myśleć pozytywnie, jest dostrzeżenie tego, co myśli robią z naszym życiem. Złap tę jedną ostatnią myśl, w której pojawiła się negacja, krytyka, rezygnacja. Zastanów się, co ta myśl zrobiła z twoją motywacją, gotowością do pracy, samooceną. Im gorzej o sobie myślimy, tym mniej energii mamy, aby wyjść poza złe myśli. Dlatego też każdy specjalista od zmiany podkreśla, że wszystko zaczyna się w głowie i warto myśleć pozytywnie.

Trening pozytywnego myślenia?

Myśl o sobie pozytywnie, odkryj jakie są twoje mocne strony i talenty. To da ci poczucie siły i wiary w swoje możliwości. Pozytywne myślenie o sobie nie jest egoizmem. Jest twórcze i pozwala kreować pozytywną przyszłość.

Dostrzegaj dobre chwile, koncentruj się na radosnych emocjach.

Zamiast myśleć czego nie chcesz, myśl czego chcesz w pozytywnym znaczeniu. To wywoła w tobie dobre emocje i radość oraz doda motywacji do osiągnięcia tego, na czym ci zależy.

Dbaj o swoje samopoczucie. Staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi, a unikaj ludzi i informacji, które wpływają na ciebie destrukcyjnie, zatruwają cię.

Jeśli ktoś ma zły nastrój lub narzeka, pociesz go i okaż wsparcie. Sama świadomość, że ktoś nas słucha i życzy nam dobrze dodaje sił.

Koncentruj się na zaletach, dostrzegaj pozytywy płynące z konkretnych sytuacji.

Nie bój się krytycznych informacji zwrotnych o sobie i traktuj je jako szansę na wzmacnianie swoich mocnych stron i poprawę błędów. Jeśli jednak ich forma sprawia ci przykrość, informuj o tym.

Nie bój się własnych pomyłek i błędów, bo to na nich się uczymy. Wyciągaj jednak z nich wnioski.

Przed snem staraj się pozytywnie podsumować dzień, słuchać twórczych, pozytywnych lub motywacyjnych informacji: historii ludzi, którym się udało osiągnąć dobry cel. Wzmacniaj się ich siłą i ich doświadczeniami

Okazuj wdzięczność ludziom, losowi, Stwórcy – za to, co od nich zyskujesz. Im częściej okazujesz wdzięczność, tym więcej dobra na świecie i lepiej ci się żyje na co dzień. Poczucie wdzięczności budzi również pozytywne nastawienie w tobie i otaczających Cię ludziach


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *