1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Społeczność Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie uczciła pamięć BOHATERÓW poprzez: udział w Powiatowych Obchodach zorganizowanych w Rykach, Gminnych zorganizowanych w Kościele w Sobieszynie oraz szkolną edycję Biegu „Tropem Wilczym”

45 osobowa grupa kadetów „od Kickiego” stanowiła asystę podczas mszy św. odprawionej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach przez dziekana dekanatu ryckiego ks. kan. Stanisława Chodźko. Udział w uroczystości wzięli również przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i instytucji kultury.

Po zakończonej mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed mogiłą zbiorową żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym w Rykach. Wartę honorową przy pomniku pełnili kadeci z Sobieszyna: Michał Kostrzewa i Kacper Cybul.

W tym samym czasie reprezentacja szkoły wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych w Kościele parafialnym w Sobieszynie, podczas której swoją pamięć o Żołnierzach wyklętych potwierdziła społeczność Gminy Ułęż.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości niestrudzeni kadeci od Kickiego stanęli na trasie biegu „Tropem wilczym”. Ostępy leśne przez które przebiegała trasa biegu doskonale wpisywała się w charakter uroczystości. 31 maja 1944 oddział mjr. Bernaciaka „Orlika” dokonał brawurowej akcji opanowując ośrodek szkoleniowy Hitlerjugend znajdujący się w „starym” budynku szkoły

W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła- Kornelia Pakulska, II miejsce- Oliwia Frankiewicz, III- Zuzanna Kowalczyk. W kategorii chłopców zwyciężył Piotr Sowa, drugie miejsce zajął Krzysztof Nowaczek, a 3 Wiktor Miazio.

Parafrazując słowa jednej z Bohaterek Podziemia Niepodległościowego „Inki”, można stwierdzić, że uczniowie klas wojskowych z Sobieszyna-Brzozowej „zachowali się jak trzeba”, dając po raz kolejny świadectwo patriotyzmu

Wojciech Niedziółka