Dzień Otwartych Drzwi – maj 2013
25 maja 2013 w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Stanisław Jagiełło- Starosta Rycki oraz Andrzej Stańczak- członek Zarządu Powiatu.
Na przybyłych tego dnia na Brzozową gimnazjalistów (m.in. z Warszawy, Ryk, Sobieszyna, Nowodworu, Baranowa, Bork i Żyrzyna) czekała moc atrakcji przygotowywana w trakcie trwającego od czwartku zgrupowania klas wojskowych funkcjonujących pod patronatem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że część z pokazów przeniesiono na salę gimnastyczną. Pokaz obejmował m.in.: podstawy musztry (po raz pierwszy obejmujący elementy musztry paradnej), w ramach treningu wysokościowego młodzież zaprezentowała pokaz linowy, a chętni gimnazjaliści „uzbrojeni” w uprzęż do wspinaczki i hełmy spadochronowe mogła „pobujać się” na linie. Jak zwykle gromkimi brawami nagrodzony został pokaz sztuk walk zakończony „żartobliwym” pokazem ratownictwa medycznego. Specjalna drużyna zaprezentowała pokaz zakładania odzieży ochronnej (OP-1).
Podsumowaniem pokazów na sali były podziękowania dyr. Szkoły Krzysztofa Ślósarza dla mjr Dariusza Sprawki, chor. Tomasza Firuta i Romualda Witamborskiego pod okiem których młodzież przygotowywała się do pokazu.
W plenerze na uczestników tegorocznego święta czekała moc atrakcji wśród których warto wymienić: pokazy strzeleckie na szkolnych strzelnicach obejmujące m.in.: strzelania z broni małokalibrowej, czarnoprochowej oraz strzelania z łuku. Na szkolnej 100 metrowej strzelnicy zainaugurowano trzecią edycję Ligi Strzeleckiej o Puchar Starosty Ryckiego. Podczas „majówki” można było również „pobawić się” wykrywaczem metali, lub porzucać granatem.
Jednak największą atrakcją była możliwość konnej przejażdżki. Wszyscy chętni mogli dosiąść konia i pod okiem instruktora wykonać swą pierwszą jazdę. Uczniowie szkoły, którzy już od kilku dni mieli sposobność do obcowania z końmi wykonywali podczas samodzielnej jazdy „proste” ewolucje.
Tradycyjnie już podczas Dnia Otwartych Drzwi odbyła się kolejna (XII) edycja Biegu o Puchar Kajetana hr. Kickiego. W poprzednich edycjach udział w biegu brali jedynie uczniowie szkół ponadigmazjalnych. W tym roku formułę biegu rozszerzono o kategorię: szkół gimnazjalnych i kategorię open w której wystartowała m.in. Grupa Biegusiem (relację z biegu można przeczytać m.in. na stronie WWW.biegusiem.pl), a także absolwenci szkoły .
Na uczestników biegu czekały pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rykach puchary, których wręczenia dokonywali; Starosta Rycki Stanisław Jagiełło oraz dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz.
Wszyscy zgromadzeni tego dnia na Brzozowej mogli zregenerować swoje siły przy serwowanej z kuchni polowej wojskowej grochówce, a także skosztować sobieszyńskiego karpia. W międzyczasie każdy z zainteresowanych mógł obejrzeć przygotowany z wielkim rozmachem pokaz florystyczny przygotowany przez słuchaczy Studium kształcącego w zawodzie: florysta.
Warto przypomnieć, że szkoła w Sobieszynie-Brzozowej w roku szkolnym 2013/2014 proponuje gimnazjalistom naukę w:
Liceum Ogólnokształcącym (klasa wojskowa)- funkcjonująca pod patronatem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie
Liceum Ogólnokształcącym (klasa spadochronowa) – rozpocznie działalność z dniem 1 września we współpracy z Liceum Lotniczym w Dęblinie.
Technikum Architektury Krajobrazu- innowacja florystyka i dekoratorstwo
Technikum Rolniczym – innowacja rybactwo śródlądowe
Technikum Agrobiznesu – innowacja pozyskiwanie środków unijnych.
Zdjęcia z tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi można obejrzeć pod adresem http://www.fotosik.pl/u/zssobieszyn/album/1456174
Wojciech Niedziółka