default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

06
CZE
2019

Jak czytać przyrodę: odsłona druga

Comments : Off

4 czerwca po raz kolejny w murach sobieszyńskiej szkoły zagościł Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie, który poprowadził warsztaty „Jak czytać przyrodę”

Niewątpliwym atutem spotkań z Krzysztofem Wojciechowskim, jest jego profesjonalizm i umiejętność przekazywania informacji o otaczającym świecie. Lasy okalające szkołę uczniowie wielokrotnie spenetrowali pod względem historycznym i wojskowym, jednak każda lekcja przyrody, jest odkrywaniem całkiem nowego świata…

W rytm V symfonii Beethovena

W podręcznikach Ludwik van Beethoven określany jest mianem genialnego kompozytora. Cóż genialnie, komponując V symfonię, podsłuchał śpiew trznadla, który w sezonie lęgowym pięknie śpiewa….(wielki kompozytor zaczął tracić słuch w wieku 25-lat, ale co „podsłuchał” przeniósł na zapis nutowy symfonii-przyp. W.N.)

Gorąca aura sprawiła, że wydawałoby się, że okoliczny las i stawy będą milczały, a tu co chwilę odkrywały przed nami swoje tajemnice….

Czytanie przyrody z książką w ręku

Krzysztof Wojciechowski zachęca młodych ludzi i nie tylko do weryfikacji informacji, dlatego „uzbrojeni” w lornetki raz po raz wyławialiśmy przeróżne okazy ptaków, poszukując o nich informacji w przewodnikach. Bardzo ciekawy aspekt ma również poznawanie poszczególnych rodzajów roślin. Dzikie smaki- kuchnia zwariowanego zbieracza roślin, Dzika kuchnia to publikacje dostępnę w lokalnych bibliotekach, ale największą skarbnicą wiedzy był dla uczestników eskapady Krzysztof Wojciechowski, który raz po raz doradzał jaką roślinę stosować na kurzajki, czym leczyć kaszel, czym choroby układu trawiennego, lub moczowego, lub gdzie w lesie,lub parku znaleźć odpowiednik smaku banana….

Kto nie był niech żałuje- na pewno się nie wykuruje, na pewno roślin też nie posmakuje…..!!!!!

Patriotycznie

Najbardziej, nieoczekiwanym punktem eskapady było spotkanie bielika. Z ust Krzysztofa Wojciechowskiego padło krótkie stwierdzenie, „ale czad” po czym przystąpił do nagrania krótkiego filmiku dokumentującego nieoczekiwane spotkanie.  Krzysztof Wojciechowski podsumowuje: taka radość spotkała najwytrwalszych uczestników wczorajszych zajęć terenowych, nad stawy w okolicach Sobieszyna-Brzozowej wyleciał nasz największy skrzydlaty drapieżnik – bielik (osobnik młody), drapieżnik ten może mierzyć nawet 2,5 m rozpiętości skrzydeł, ten „mniejszy ptak”, który go atakuje to samiec błotniaka stawowego, o również nie maleńkiej rozpiętości skrzydeł bo znacznie przekraczającej 1 metr.  Film można obejrzeć na fb https://bit.ly/2Ksj2xW za jakość filmiku przepraszam, ale z ekscytacji to chyba nawet powietrze nad stawami drżało, nie tylko moje ręce 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie, ma przed sobą ogromne wyzwanie…. Bogactwo fauny i flory sprawia, że tereny te staną się już niedługo jedną z perełek przyrodniczych Lubelszczyzny. Już niedługo kolejne spotkanie z cyklu Jak czytać przyrodę. W międzyczasie warto poczytać i pooglądać książki Wajraka, Łuczaja, Wohllebena, a także artykuły autorstwa naszego przewodnika, tak, aby coraz lepiej poznawać otaczający nasz świat.

Wojciech Niedziółka

 

 

galerie-slide-content2