default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

17
CZE
2021

Jak GROM z jasnego nieba

Comments : Off

Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że jeden z uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie uczestniczył w szkoleniu specjalistycznym zorganizowanym przez  byłych GROM– owców. Dzisiaj w ramach cyklu Pasje naszych uczniów, przybliżymy Wam postać Jakuba Szymczyka– ucznia klasy wojskowej, sanitariusza i pasjonata strzelectwa.

Kiedy uczestniczyłeś w szkoleniu? Co było realizowane w trakcie szkolenia?

W szkoleniu uczestniczyłem w 2019. Podczas szkolenia realizowałem zagadnienia związane z budową i zasadami działania pistoletu Glock 17.

Kto prowadził  szkolenie?188870317_495553558159807_2764467859809833328_n

Moi Instruktorzy określali siebie jako: paczkę przyjaciół, towarzyszy broni, którzy służyli w elitarnych jednostkach Wojska Polskiego i Policji, a teraz swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z uczestnikami różnorodnych kursów.

Byłeś na szkoleniu w 2019 r., a więc tuż przed rozpoczęciem nauki w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. Czy Twoje zainteresowania związane są ze służbami mundurowymi? Jak trafiłeś do Sobieszyna?

Wszystko zaczęło się dzięki mojemu wujkowi, który zabrał mnie na strzelnicę sportową, kiedy pierwszy raz mogłem „powąchać prochu” strzelając z Remingtona. Później przyszła pora na szkolenie z Glock – iem  i dylemat przed wyborem szkoły. Mój pierwszy wybór padł na Janów Podlaski, ale ostatecznie wybrałem szkołę „u Kickiego”

193404917_981052646040514_7573749150659505705_nCo zadecydowało o wyborze i czy z perspektywy lat żałujesz swojej decyzji?

Na sobieszyńską szkołę trafiłem dzięki starszemu koledze, który chodził do klasy „wojskowej” i dzięki fb zobaczyłem ile się działo w tej szkole. Po rozpoczęciu nauki mogę razem z Koleżankami i Kolegami z klasy uczestniczyć w szkoleniu strzeleckim, sztukach walki oraz zajęciach wojskowych.. Nie ma tu czasu na nudę. Każdy, kto chce znajdzie coś dla siebie

Czy w takim razie miałeś okazję poznać i wypróbować „nowe” rodzaje broni?

Tak. Miałem okazję już strzelać z: KBK-s, AK-47, Walther p-99… Wszak na terenie szkoły mamy do dyspozycji dwie strzelnice. W podziemiach internatu do broni pneumatycznej i otwartą stu metrową. Mało, która szkoła ma taką infrastrukturę do prowadzenia szkolenia strzeleckiego.

Jeździłeś na zawody strzeleckie?

Brałem udział w zawodach szkolnych i w zawodach w Komarówce Podlaskiej

Wiem, że jesteś również sanitariuszem? Czy to kolejna Twoja pasja?

201482783_1204147413368789_4491317918101967566_nCały staram się rozwijać. W 2018 zacząłem się interesować tą tematyką, a w 2019 przeszedłem kurs „Podstawowy Ratownictwa HOPR”

Co oznacza ten „zagadkowy” skrót?

Oznacza Harcerska Ochotnicza Pomoc Ratownicza.

Wiem, że w trakcie zajęć wojskowych realizujecie również zajęcia z pomocy medycznej czy mogłeś wykorzystać w „praktyce” swoje umiejętności?

Zauważalne dla prowadzących zajęcia było to, że niektóre zagadnienia „łapałem” szybciej niż pozostali. Zostałem nawet wyróżniony i pochwalony przez prowadzącego zajęcia Pana porucznika z 2 LBOT.

Więc jesteś również harcerzem? Więc można zaryzykować stwierdzenie, że z mundurem związany jesteś „od dawna”. Czy przełoży się to na wybór Twojej drogi życiowej i czy w dorosłym życiu chcesz związać się z mundurem?

Tak. W harcerstwie jestem od 2016, a co do przyszłości czas pokaże. Chciałbym pójść na studia oficerskie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Czy Twoim zdaniem szkoła dobrze przygotowuje Cię do rozpoczęcia nauki w Akademii Wojskowej?

Oprócz realizowanego szkolenia wojskowego, mamy rozszerzone przedmioty ‘punktowane” w procesie rekrutacji. Na poziomie rozszerzonym uczymy się języka angielskiego, który jest podstawą do funkcjonowania w Wojsku Polskim, a także matematyki i historii.

Co najbardziej podoba Cię się w szkole i czy możesz rozwijać tu swoje pasje i zainteresowania?

Najbardziej podoba mi się atmosfera w szkole. Mamy doskonałe warunki do realizacji zajęć wojskowych. W terenie okalającym szkołę możemy realizować zajęcia z taktyki, a dzięki współpracy szkoły z kilkoma jednostkami wojskowym, możemy uczyć się od najlepszych.

W przyszłym roku zostaniecie objęci programem MON- Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, czy wiesz jakie profity są z tym związane?

Tak. Dostaniemy od szkoły umundurowanie, a dzięki udziałowi w szkoleniu uzyskamy Certyfikat MON, który uprawnia do odbycia skróconej służby przygotowawczej i daje dodatkowe „punkty” przy rekrutacji na uczelnie wojskowe.

Dziękuję za rozmowę

 

Wojciech Niedziółka

p.s. dla zainteresowanych tematyką GROM-u informuję, że w szkolnej bibliotece można wypożyczyć książki dotyczące misji tej elitarnej jednostki Wojska Polskiego

 

 

 

 

 

galerie-slide-content2