default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

28
LIS
2019

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej „Polska- Finlandia- Unia Europejska”

Comments : Off

W dniach 07 – 11 listopada 2019 r. w Zakopanem odbył się finał Centralnej XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS ,,Polska –Finlandia– Unia Europejska”. Do etapu centralnego uczniowie z naszej szkoły zakwalifikowali się poprzez eliminacje wojewódzkie, które w tym roku zostały zorganizowane i przeprowadzone przez LZS Lublin, ZSZ nr 2 w Dęblinie w „Wyspie Wisła” w Stężycy. Celem Olimpiady jest promocja regionu Karpat, rozwijanie zainteresowań krajoznawstwem i turystyką kwalifikowaną, upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej, poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych oraz dorobku kulturowego wybranego kraju w danym roku.

Organizatorzy Ogólnopolskiej Olimpiady to:

Krajowe Zrzeszenie LZS, Komisja Turystyki przy Radzie Głównej KZ LZS, Małopolskie Zrzeszenie LZS w Krakowie.20191109_202012

Finał centralny obejmował przeprowadzenie eliminacji:

  1.  pisemnych, na które składają się: zestaw krajoznawczy, topograficzny, udzielania pierwszej pomocy
  2. praktycznych w terenie obejmujący marsz na orientację (trasa ok.8 km)

Zestaw krajoznawczy składał się z 60 pytań obejmujących: wiedzę o Unii Europejskiej, wiedzę o walorach krajoznawczych Polski i Karpat, wiedzę o Finlandii, jej historii i walorach turystyczno-krajoznawczych. Zestaw topograficzny składał się z 10 pytań. Zestaw udzielania pierwszej pomocy z 4 pytań. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 osób z największą liczbą punktów.

      Reprezentantami naszej szkoły  byli Filip Bielecki,Weronika Iwanek , Klaudia Jerzy , Daniel Kraszewski, Eliza Niewęgłowska, Paulina Witek.

Wykazali się wiedzą merytoryczną z wyżej wymienionego zakresu materiału pisemnego, a także praktyczną pokonując wyznaczoną trasę marszu na orientację  z 20191109_203348wykorzystaniem kompasu oraz planu miasta. Bezbłędne pokonanie trasy oznaczało odnalezienie przez uczestnika wszystkich punktów opisanych w zadaniu, wyznaczenie na tej podstawie trasy i pokonanie jej w wyznaczonym limicie czasu. Nasi reprezentanci pobili rekord trasy przemierzając ją pieszo w czasie o połowę krótszym. W olimpiadzie wzięli udział zawodnicy reprezentujący 29 powiatów z 10 województw w liczbie 150 osób.

W kategorii województw stanęliśmy na podium zajmując III miejsce. W kategorii powiatów jedna drużyna zajęła VIII miejsce zaś druga XXVI.

W olimpiadzie wzięli udział zawodnicy reprezentujący 29 powiatów z 10 województw w liczbie 150 osób. Województwo lubelskie zostało także nagrodzone pucharem za najliczniejszą reprezentację (27 osób). W olimpiadzie wzięli udział zawodnicy reprezentujący 29 powiatów z 10 województw w liczbie 150 osób.

Wanda Nowak

galerie-slide-content2