default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

16
LUT
2017

Pasje naszych uczniów: harcerstwo

Comments : Off

Bohaterkami trzeciego odcinka cyklu Pasje naszych uczniówWeronika Wojtasik i Marta Żaczek. Od kilku lat czynnie działają w harcerstwie. Marta reprezentuje Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Podlasie w Siedlcach, Weronika zaś 3 p. Nadwieprzańską Drużynę Wędrowniczek „Jutrzenka” Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, która działa przy Parafii w Żabiance.

 

Początki

Marta: Do ZHP wstąpiłam za przykładem starszego brata. Należałam do zuchów, później byłam harcerzem, a rok temu zostałam przyboczną w 70 Drużynie Harcerstwa „Nienudni”

Weronika: do ZHR dołączyłam dosyć późno, ponieważ dopiero w III klasie gimnazjum. U nas w miejscowości (Kłoczew) nie było tradycji harcerskich i dopiero wizyta harcerzy z Żabianki sprawiła, że u nas w gminie powstały dwie drużyny: żeńska i męska.

Działalność

Weronika: w harcerstwie fascynuje mnie więź, poczucie przynależności. Czuje, że tak grupa mnie rozumie. Wspólne obozy i biwaki integrują naszą społeczność. Dodatkowo śpiewam w chórze, więc śpiewanie z dru16754116_638235109718197_1211040486_nżyną również przynosi mi wielką radość.

Marta: dzięki harcerstwu przede wszystkim zdobywamy wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą bytowania i pierwszej pomocy. Zwracamy szczególną uwagę na tradycję i historię. Nie ukrywam, że uczestniczę również w przedsięwzięciach organizowanych przez grupę rekonstrukcyjną NSZ.

 

Przygoda z mundurem „u Kickiego”

Weronika: Do szkoły w Sobieszynie-Brzozowej trafiłam ponieważ bardzo lubię ekstremalną przygodę z utęsknieniem czekam na kurs spadochronowym- do którego zakwalifikują się najlepsi z najlepszych. Oprócz nauki w liceum przeżywam przygodę życia i jest to de facto kontynuacja mojej przygody z mundurem.

Marta: tradycje rodzinne zobowiązują. Moi przodkowie związani byli z wojskiem, więc i ja postanowiłam spróbować swoich sił w klasie wojskowej.

Weronika: Harcerstwo to również zwrócenie uwagi na historię, a od drugiej klasy będziemy realizowali ten przedmiot w zakresie rozszerzonym. Harcerstwo i wojsko opiera się na poszanowaniu tradycji stąd m.in. nasz wybór klasy wojskowej w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej. Jako ciekawostkę mogę dodać, że podczas Powiatowych obchodów Święta Niepodległości, razem z koleżankami i kolegami ze szkoły wystawiliśmy drużynę, która przemarszem i asystą przy pomniku zamanifestowała swój patriotyzm. Podczas tej samej uroczystości harcerska brać z Żabianki, składała kwiaty przy pomniku upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Marta: Dzięki swojej pasji spotykamy na swojej drodze ciekawych ludzi. Miałam okazję do spotkania m.in. z Jerzym Zalewski reżyserem filmu Historia Roja, wielokrotnie uczestniczyłam w Marszu Niepodległości, Orszaku 3 Króli i Obchodach Świąt Niepodległości. Patriotyzm to cecha, kształtowana przez harcerstwo jak i wojsko.

Weronika: wielokrotnie uczestnicząc w obozach poznawaliśmy historię odwiedzanych miejscowości. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej deklaruje swoje przywiązanie do wiary katolickiej, dlatego obozowy dzień zaczyna się i kończy modlitwą. Jeżeli jesteśmy w pobliżu świątyni zawsze staramy się je odwiedzić.

Plany na przyszłość

Weronika: w tym roku planuje kurs metodyki zuchowej, którego efektem będzie założenie drużyny zuchów w Kłoczewie. Chciałabym studiować na Akademii Sztuki Wojennej i służyć w wojsku.

Marta: W harcerstwie jestem spełniona, więc moim marzeniem jest zostanie strzelcem wyborowym, a zajęcia na szkolnych strzelnicach znacznie przybliżają mnie do tego celu.

Dziewczyny zgodnie stwierdzają, że mimo przynależności do różnych organizacji łączy je wspólna pasja. Wielokrotnie reprezentacje naszych związków biorą udział w tych samych uroczystościach patriotycznych, uczą się tych samych schematów dotyczących bytowania w terenie, poruszania się w nim. Podstawy wyniesione z harcerstwa przekładamy teraz na nieco poważniejszą przygodę z wojskowością. Tu też współpraca i odpowiedzialność za grupę ma wielkie znaczenie.

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2