default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

05
STY
2018

Pasje naszych uczniów- rysowanie

Comments : Off

Bohaterką kolejnego odcinka cyklu „Pasje naszych uczniów” jest uczennica klasy 1 LO (policyjnej)- Aleksandra Matraszek, która opowie o swojej pasji do rysowania.

Czy pamiętasz Olu, kiedy po raz pierwszy rozmawialiśmy o Twojej pasji?DSC09777

Chyba, we wrześniu, ale okoliczności nie pamiętam

Więc ja Ci przypomnę. Podczas wycieczki Śladami Kajetana hr. Kickiego i przeszłości archeologicznej Sobieszyna pochwaliłaś się, że lubisz rysować. Już wtedy powiedziałem, że chciałbym, żebyś została kolejną bohaterką cyklu opowiadającego o pasjach uczniów i w końcu się doczekałem. Więc po kolei. Jak rozpoczęło się Twoje zamiłowanie do rysowania?

Tak mniej więcej do IV klasy szkoły podstawowej wykonywałam rysunki na gazetki ścienne. Później drobne przeciwności losu sprawiły, że miałam mały rozbrat z rysowanie, choć nadal przygotowywałam pracę na konkursy. Stałe zapotrzebowanie na moje prace zgłaszali koledzy ze szkoły, na zlecenie których wykonywałam podobizny ich idoli. Wykonywałam m.in. podobizny: Kamila Bednarka i Dawida Kwiatkowskiego. Jedna z koleżanek do dnia dzisiejszego ma na ścianie wykonaną przeze mnie podobiznę artysty.

26241647_1253677088109314_1828730490_nZ rysowaniem portretów ciągle się nie rozstałaś. Ściany Twojego pokoju w internacie zdobią portrety bliskich Ci osób, a ostatnio w moje ręce wpadł portret Twojego kolegi z klasy Pawła Batora. Zdradź tajemnice, ile czasu zajmuje wykonanie takiego portretu?

Moimi priorytetami jest nauka i udział w licznych zajęciach oferowanych przez szkołę, dlatego w internacie nie rysuje, więc wykonanie portretu zajmuje 2 tygodnie. Ponadto moja pasja wymaga skupienia, a nawet pewnego rodzaju izolacji. Muzyka, kartka papieru i ołówki sprawiają, że przenoszę się w inny wymiar.

Wspomniałaś o ołówkach. Czy wykonywanie tego typu rysunków wymaga specjalistycznego sprzętu?

Tak, do rysowania wykorzystuje się różne typy ołówków, które różnią się twardością. Na przykład skórę rysuje ołówkiem F, a włosy ołówkiem o twardości H. Konieczne jest zacieranie każdej warstwy szkicu.

A co z nieudaną kreską, w jaki sposób dokonujesz korekt w rysunki?

Zwykła gumka niszczy kartkę, więc używam gumki chlebowej, która w dokonały sposób zbiera ołówek.

Czy czułabyś się na siłach, żeby wykonać portrety swojej klasy, a może pokusisz się o wykonanie podobizn nauczycieli26241794_1253677264775963_969803531_n

Byłoby to zbyt pracochłonne. Wielką przykrość sprawia mi odmawianie ludziom, ale nie chcę niczego obiecywać

Powiedz, czy talent odziedziczyłaś po rodzicach?

Chyba nie, chociaż mama mim zdaniem, ma duże predyspozycje do rysowania, a tata rysuje człowieka złożonego z kółka i pięciu kresek 😉

Sprawność manualna, która niewątpliwie jest potrzebna przy wykonywaniu rysunków przekłada się na Twoje inne zdolności?

Rok temu z mamą robiłam na drutach kominy, ale znacznie bardziej lubię rysowanie.

Wiążesz swoją przyszłość z pasją?

Na razie jestem w fazie inwestowania w swoje umiejętności. Kupuję ołówki i kredki, które są bardzo drogie. Chcę nabyć jeszcze większej sprawności. Kto wie, może kiedyś rysunki ręczne zamienię na grafikę komputerową?

A jak w tym wszystkim funkcjonuje „policyjność” – bo do klasy o takim profilu uczęszczasz?

Już na pierwszych zajęciach przyjeżdżający do nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rykach stwierdzili, że moje umiejętności można wykorzystać w służbie np. przy wykonywaniu portretów pamięciowych. Kto wie. Na razie jestem w pierwszej klasie, więc mam jeszcze trochę czasu na kluczowe decyzje.

Czego życzy się artystom?

Systematyczności, a efekty jak w każdej dziedzinie przyjdą same

Dziękując za rozmowę, życzę Ci wszystkiego najlepszego.

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2