default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

22
CZE
2010

Podchorążowie i licealiści na zgrupowaniu

Comments : Off

W dniach 19- 21 marca odbyło się w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej odbyło się zgrupowanie klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego. Równolegle swój program szkolenia realizowali podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym założeniem zgrupowania klasy wojskowej LO było przygotowanie młodzieży do zawodów „Sprawni jak żołnierze” i zawodów strzeleckich „Srebrne muszkiety”. Całość zgrupowania koordynował kpt. Dariusz Sprawka. Strzelania przeprowadzali: Romuald Witamborski i Piotr Wardak.

W piątkowe popołudnie uczniowie liceum przeszli Międzynarodowy Test Sprawności podczas którego na czas: podciągali się na drążku, ćwiczyli na czas skłony, brzuszki itp. Niespodzianką dla młodzieży był fakt, że dokończenie sprawdzianu nastąpiło dopiero wczesnym rankiem w sobotę- podczas porannej zaprawy (biegi: 50m, 800m- dziewczęta, 1000m- chłopcy).
Po sobotnim śniadaniu najpierw podchorążowie, a potem, także klasa wojskowa uczestniczyła w strzelaniu przeprowadzanym równolegle w podziemiach internatu (wiatrówka) i na usytuowanej na terenie szkoły strzelnicy 100 m. Tego dnia była okazja strzelania m.in. z: karabinków pneumatycznych, karabinków sportowych, Mosin-a, Radom-Huntera czyli „cywilnego” Kałasznikowa. Rekreacyjnie można było postrzelać z pistoletu 9mm, broni czarno-prochowej jak i łuku. Z broni palnej strzelano na dystansach 25 i 50m. Jak podkreślali podchorążowie największe wrażenie wywarło na nich strzelanie z Mosina i broni czarno-prochowej. Sobotnie strzelanie było dla uczniów klasy wojskowej uzupełnieniem cotygodniowego treningu realizowanego pod okiem R. Witamborskiego i P. Wardaka.
Po zakończonych strzelaninach podchorążowie pod kierunkiem kpt. Sprawki ćwiczyli „wejścia do budynku”. Uzbrojeni w karabinki AEG podchorążowie uczyli się rozpoznania terenu wewnątrz budynku, ubezpieczenia oraz penetracji pomieszczeń. Było to uzupełnienie dla realizowanych na wcześniejszych zgrupowaniach ćwiczeń przeprowadzanych w terenie okalającym ZS w Sobieszynie. Tym razem miejscem ćwiczeń był budynek „zaocznego”. Pod okiem kpt. Sprawki podchorążowie uczyli się jak dokonać „maskowania” wykorzystując zakamarki budynku. Jak podkreślał kapitan: wykonywanie tych samych ćwiczeń w różnym terenie uczy żołnierzy przewidywania, a jednocześnie wyrabia nawyk odpowiedzialności za siebie i kolegę z drużyny. Często niedokładne sprawdzenie jednego pomieszczenia w warunkach bojowych, może dać zgubne efekty.
Podczas ćwiczeń podchorążych, uczniowie LO zaliczali test teoretyczny ze znajomości broni. Wieczór upłynął im pod znakiem przygotowania do zawodów „Sprawni jak żołnierze”. Podczas tego sprawdzianu młodzież biegała po „kopercie”, wykonywała skoki tygrysie, biegała po równoważni, skakała przez ławeczkę. W trakcie zgrupowania widać było efekty cotygodniowych ćwiczeń z samoobrony przeprowadzanych pod okiem chor. Tomasza Firuta. Młodzież swoimi umiejętnościami zachwyciła już m.in. uczestników Targów edukacyjnych w ZSO nr 2 w Rykach. Pokaz musztry i samoobrony klasa wojskowa LO zaprezentuje 20 kwietnia 2010 r. podczas Dnia Otwartych Drzwi w Sobieszynie-Brzozowej
W niedzielę na zakończenie zgrupowania młodzież przypomniała sobie podstawowe ćwiczenia z musztry, a także po raz pierwszy rzucała granatem ćwiczebnym.
Jak podkreślają uczniowie podczas zgrupowania najbardziej podobały im się testy sprawnościowe, które są ważną częścią trudnego żołnierskiego rzemiosła.

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2