default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

17
PAź
2019

Śladami lokalnej historii

Comments : Off

17 października, kolejna grupa pierwszoklasistów wyruszyła na ponad 30 kilometrowy pieszy rajd Śladami lokalnej historii, wiodący przez Sobieszyn-Ułęż-Nowodwór- Grabowce i Kanię.

To kolejne edukacyjne przedsięwzięcie było okazją do zapoznania młodzieży z lokalnymi epizodami wielkiej historii i przypomnienia ludzi, którzy zapisali się w historii naszej Małej Ojczyzny złotymi zgłoskami. Marsz przypominał bohaterów II wojny światowej  których losy odtwarzaliśmy na podstawie książek i artykułów prasowych. Uczestniczący w wymarszu Michał Łapka stwierdza: nigdy bym nie przypuszczał, że tak niewielki teren był miejscem tylu niesamowitych wydarzeń. Młodzi adepci wojskowości poznali historię oddziału Mariana Bernaciaka”Orlika”, który przegnał z terenu sobieszyńskiej szkoły obóz szkoleniowy Hitlerjugend, losy księdza Aleksandra Zalskiego, który służąc Bogu i ludziom był kapelanem lokalnych struktur Armii Krajowej, a ponadto podczas wojny na plebanii ukrywał Żydówkę. Podczas wizyty w Ułężu wspominaliśmy ppor. Janickiego, który zginął na „nieludzkiej ziemi” zamordowany przez Sowietów, a przy lotnisku w Ułężu  legendarnego dowódcę Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza. Światła pamięci zapłonęły tego dnia przy krzyżu upamiętniającym POW-iaków usytuowanym przy sobieszyńskim kościele, a także przy krzyżach na cmentarzu i grobach bezimiennych bohaterów wojny obronnej 1939 oraz ks. Aleksandra Zalskiego.  W trakcie wizyty w Ułężu mieliśmy okazję do krótkiego spotkania z Barbarą Pawlak- Wójt Gminy Ułęż, która podziękowała młodzieży za zainteresowanie lokalną historią ofiarując szkole przewodniki po Gminie. Światła pamięci zapłonęły również przy wystawionym niedawno obelisku poświęconym ppor. Janickiemu, którego śladów szukaliśmy goszcząc w Muzeum Katyńskim w Warszawie.

Organizując tego typu przedsięwzięcia kształtujemy postawy patriotyczne i proobronne, ćwiczymy wytrzymałość młodzieży, a także integrujemy zespoły klasowe. Paulina Chwalisz stwierdza: było ciężko, ale daliśmy radę przejść i już nie możemy doczekać się następnych takich wypraw.

Wojciech Niedziółka

 

 

 

galerie-slide-content2