default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

04
MAR
2020

Śladami „Orlika”

Comments : Off

Zorganizowane 2 marca Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stały się dla uczniów „od Kickiego” okazją do zamanifestowania postaw patriotycznych.

Msza Święta

Niezwykłego charakteru nabrała uroczysta Msza św. odprawiana w Kościele Parafialnym w Rykach przez ks. proboszcza Stanisława Chodźko. Przed uroczystą eucharystią do ryckiego kościoła wmaszerowała ponad 30 osobowa drużyna „od Kickiego”, którą podczas uroczystości dowodził Krystian Zając. Z honorami sobieszyńska, elitarna drużyna przyjęła wkraczające do świątyni sztandary, wprowadzane przez Sebastiana Kabata- który tą uroczystością żegna się z dowodzeniem oddziałów reprezentujących szkołę, przedstawicieli władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Ryki, a także najważniejszych tego dnia żołnierzy Armii Krajowej.  Ksiądz proboszcz podczas kazania przypomniał biogram Mariana Bernaciaka „Orlika”, podkreślając rolę współczesnych nauczycieli w przekazywaniu prawdy historycznej o walkach i postaciach związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.

Po Mszy Św. przedstawiciele samorządu powiatowego oraz samorządów gminnych wraz z reprezentantami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Rykach, w asyście uczniów Zespołu Szkół z Sobieszyna-Brzozowej, zapalili światła pamięci i złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległym w Walce i Pomordowanym AK-WIN w Rykach.
Patriotyczny koncert
Dalszą część uroczystości zaplanowano w ZSZ nr 2 w Rykach, gdzie podczas oficjalnych przemówień głos zabrali: Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, wicestarosta Dariusz Cenkiel, burmistrz Ryk Jarosław Żaczek  oraz Mariusz Pawlak Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach. Niezwykłe tło dla tej podniosłej uroczystości i patriotycznego występu uczniów ryckiej „Budowlanki” stanowiła wystawa poświęcona Danucie Siedzikównie „Ince” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Śladami Orlika
Po zakończonej oficjalnej części uroczystości uczniowie „od Kickiego” wyruszyli na Cmentarz Parafialny w Rykach, światłami pamięci uczcić bohaterów Armii Krajowej. O niezwykłości tego przemarszu świadczył fakt, że poruszaliśmy się tymi samymi ulicami, którymi w lipcu 1944 r. wkraczał do Ryk „Orlik”. Na pamiątkę tego wydarzenia drużyna zatrzymała się u wylotu ulicy Poniatowskiego, nawiązując do zdjęcia, które „zdobi” okładki wielu publikacji poświęconych mjr Marianowi Bernaciakowi. I tak jak na ulicach Ryk w 1944 r. entuzjastycznie witano żołnierzy Orlika, tak i przemarsz uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie budził wśród przechodniów pozytywne emocje. Do przeszłości Ryk nawiązuje siedziba Sanepidu- dawniej posterunek Milicji, siedziba komercyjnego banku w której dawniej funkcjonowała księgarnia stanowiący dla żołnierzy Armii Krajowej punkt kontaktowy, kino- w którym odbył się proces żołnierzy Armii Krajowej i WiN, miejsce straceń żołnierzy podziemia i cmentarz na którym lokalna społeczność oznaczyła nagrobki żołnierzy Armii Krajowej. Starostowie Ryccy w asyście przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz drużyny od „Kickiego” zapalili na grobach symboliczne światłą pamięci.
Światła pamięci tego dnia zapłonęły również przy pomniku w Zalesiu, który upamiętnia miejsce urodzenia Mariana Bernaciaka.
Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2