default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

03
PAź
2019

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga

Comments : Off

2 października ponad 50 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie uczestniczyła w Rajdzie Śladami Ostatniej bitwy gen. Kleeberga. W ten sposób uczniowie „od Kickiego” uczcili 80-rocznicę wybuchu II wojny i ostatniej bitwy wojny obronnej Polski stoczonej przez SGO Polesie…

Ponad 40 kilometrowy przemarsz, jest okazją do poznania historii zapisanej na kartach podręczników, przez pryzmat lokalnych miejscowości i bohaterów, stąd chwila zadumy przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej w Lendzie Wielkim i pomniku z Kalinowym Dole upamiętniającym Pułk Strzelców Konnych, który w pierwszych dniach października toczył na tym terenie bój z niemiecką dywizją zmechanizowaną.

Kulminacyjnym punktem rajdu są odwiedziny w Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków i Sanktuarium z cudownym obrazem Matki Boskiem Patronki Żołnierzy Września. W niezwykłym skupieniu młodzi adepci wojskowości „od Kickiego” wsłuchiwali się w informacje o gen. Kleebergu oraz przebiegu walk toczonych w tym terenie przez SGO „Polesie”.  Niezwykłe wrażenie zrobiły na młodzieży zgromadzone w Muzeum eksponaty, a także prezentacje multimedialne pozwalające „poczuć” w jaki sposób toczone były wali, jak wyglądał nocny ostrzał. Ostatnim akordem odwiedzin w niezwykłym Muzeum jest sala ze zdjęciami żołnierzy, którzy walczyli i zginęli w bitwie pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą. W tym tle niezwykle wybrzmiewają słowa wiersza Józefa Szczepańskiego Dziś idę walczyć mamo

Dziś idę walczyć Mamo kochana,
nie płacz, nie trzeba, ciesz się tak jak ja.
Serce mam w piersi rozkołatane
serce mi dziś tak cudnie gra.

Tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku
i śmiać się śmierci prosto w twarz!
A potem zmierzyć – i prać – bez lęku
za kraj! Za honor nasz!

Rajd do przede wszystkim niezwykła, plenerowa lekcja historii, podczas, której kształtowane są postawy patriotyczne młodzieży. Podczas przemarszu integrujemy zespoły klasowe i wyrabiamy sprawność fizyczną. Nikola Dudzik wspomina: było strasznie ciężko ale nie dałam się i nie poddawałam się. Tym bardziej możemy docenić trud i wkład żołnierzy, którzy bronili naszej Ojczyzny- dodaje Łukasz Dybała, a Kamil Kulik wprost stwierdza: niezwykła atmosfera rajdu dodała nam sił!!!

Wracając do szkoły w Wólce Sobieszyńskiej zatrzymaliśmy się nieopodal domostwa w którym mieszka, lokalny bohater walk o pod Mławą i Kockiem, 101-letni Franciszek Skrzypczyk, którego niezwykła postać jest dla młodych ludzi wzorem do naśladowania.

Uczestnicy rocznicowej eskapady, podkreślają, że chętnie po raz kolejny wyruszą w poszukiwaniu śladów historii….

Wojciech Niedziółka

Więcej zdjęć

galerie-slide-content2