default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

07
PAź
2021

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga

Comments : Off

Tradycją stało się, że na przełomie września i października kolejne grupy uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego wyruszają na liczącą prawie 40 kilometrów wędrówkę do Woli Gułowskiej, tak by upamiętnić bohaterskich żołnierzy gen. Kleeberga.

29 września na trasę rajdu wyruszyło 30 uczniów klasy I  Oddziału Przygotowania Wojskowego.  W terenach leśnych i na trasie całej wędrówki oprócz motywu przewodniego, którym były walki SGO Polesie mogliśmy poznać przeszłość naszej okolicy- wspomina Klaudia Łukasiewicz. Sobiescy, gen. Witold Urbanowicz to tylko niektóre z :podręcznikowych: postaci, które wpisały się w historię naszej okolicy. W trakcie wędrówki mogliśmy również uzmysłowić sobie, że na kartach wielkiej historii zapisali się zwykli ludzie. Przywołanie postaci mieszkającego w Wólce Sobieszyńskiej  ppor. Franciszka Skrzypczyka- 103 letniego bohatera bitew pod Mławą i Wolą Gułowską, chwila zadumy przy pomniku upamiętniającym mord na mieszkańcach Lenda to potwierdzenie w/w tezy.

Kulminacyjnym momentem wędrówki są odwiedziny w Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków i Sanktuarium w Woli Gułowskiej, gdzie w niezwykły sposób młodzież poznała dzieje kariery dowódcy SGO „Polesie”, historię walk dowodzonej przez niego formacji, a także mogła zapoznać się z elementami uzbrojenia, którymi dysponuje muzeum. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku podczas uroczystości nadania stopnia oficerskiego, wspomnianemu wcześniej Franiczkowi Skrzypczykowi, grupa uczniów miała okazję poznać gen. Rhode- prawnuka gen. Kleeberga, który do niedawna dowodził 19 Lubelską Brygadą Zmechanizowaną.

Trasa wędrówki uczniów wiodła przez Wólkę Sobieszyńską, Lendo Ruskie- Kalinowy Dół i Wolę Gułowską. Podczas rajdu wspominaliśmy również o innych miejscach pamięci związanych z SGO Polesie: Helenowie gdzie usytuowane są mogiły marynarzy Floty Pińskiej; Serokomli, Turzystwie, Kocku i Stawach. Niektórzy z uczniów uświadamiali sobie, że sformowana przez gen. Kleeberga Samodzielna Grupa Operacyjna prowadziła działania zbrojne w ich okolicy.

Idę jeszcze raz. Fajnie było- zadeklarowała po zakończonym rajdzie Zosia Kocon. Mam nadzieję, że za rok kolejna grupa wyruszy na szlak wędrówki upamiętniającej bohaterskich żołnierzy Wojny obronnej Polski, a przed nami nowe wyzwania związane z poznawaniem historii okolicy.

Wojciech Niedziółka

Podziękowania

Składamy serdeczne podziękowanie Starostwu Powiatowemu w Rykach za wypożyczenie kamizelek odblaskowych, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa uczestników przemarszu

Słowa podziękowania za właściwą postawę kieruję do uczniów, a także do opiekunów: Magdaleny Kasprzak, Urszuli Sarzyńskiej, Sylwii Skwary, Łukasza Jońskiego i Aleksandry Kociszewskiej.

Bez Was ta nietypowa lekcja historii nie doszła by do skutku

 

 

galerie-slide-content2