default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

15
WRZ
2018

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga

Comments : Off

13 września, prawie pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie wyruszyła na Rajd pieszy podążając Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga.

Obchodzona właśnie rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do przypominania nie tylko tej wielkiej historii, ale także odkrywania jej lokalnych aspektów, dlatego jednym z celów rajdu, którego trasa wiodła z Sobieszyna-Brzozowej do Woli Gułowskiej było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Według założeń organizatorów historycznego przedsięwzięcia, uczniowie klas mundurowych „od Kickiego” podczas marszruty mieli poczuć się jak żołnierze, którzy w 1939 r. brali udział w Kampanii Polskiej.

Przemierzając ponad 15 kilometrową trasę wiodącą do Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków, uczniowie poznawali fakty z historii regionu. Krótki postój obok „dębu Sobieskiego” pozwolił na przypomnienie o tym, że Sobieszyn to gniazdo rodowe Sobieskich, pomnik w Lendzie przypomniał piechurom o ofiarach II wojny światowej, a na skrzyżowaniu dróg nieopodal Podlodowa, wspominaliśmy o Witoldzie Urbanowiczu, który na niedaleko położonym lotnisku w Ułężu szkolił młodych adeptów lotnictwa i stąd 17 września 1939 r. ewakuował się do Rumunii by dalej walczyć we Francji, a później w Anglii i Chinach.

W Muzeum Czynu Zbrojnego KleeberczykówDSC04999

W 2014 Muzeum w Woli Gułowskiej przeszło metamorfozę, zmieniając sę w nowoczesne, multimedialne centrum pamięci o żołnierzach SGO Polesie i ich dowódcy gen. Franciszku Kleebergu. Już od pierwszych chwil zwiedzania, kiedy nad głowami zwiedzających słychać ryk samolotów, a z radia płyną słowa „a więc wojna..”, możemy poczuć się jak uczestnicy tamtych wydarzeń. Jak podkreśla Kacper Celej: opowieści przewodnika, mnogość eksponatów zgromadzonych w Muzeum jak i sama droga, na długo pozostaną w mojej pamięci.

Również wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września na długo pozostanie w pamięci zwiedzających. Świątynia, której historia zaczyna się w XVI wieku, jest świadkiem historii. Mnogość umieszczonych w Sanktuarium tablic pozwala na odkrywanie historii, tego niezwykłego miejsca.

Wizyta w Muzeum i Sanktuarium zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie, co przełożyło się na niewielką modyfikację trasy.  Podekscytowani opowieściami przewodnika uczniowie, poprosili o możliwość odwiedzenia cmentarza w Helenowie, na którym spoczywają DSC05029żołnierze 60 Dywizji Piechoty Kobryń, wśród, których znajdowali się również Marynarze z Flotylli Pińskiej. Uroczysta zbiórka i zapalenie świateł pamięci na grobach bohaterów, było świadectwem patriotyzmu młodych ludzi, którzy pamiętali o tych którzy walczyli o wolność.

Niektórzy z uczestników, pieszej wyprawy uczestniczyli już w pielgrzymkach do Woli Gułowskiej, podczas, których przebywali drogę w jedną stronę. Dlatego podkreślenia wymaga fakt, że ponad 30 kilometrową trasę rajdu przemierzyli w całości: Barbara Popławska, Martyna Babik, Weronika Osial, Mateusz Grzechnik. Mateusz Jóźwik, Kacper Celej, Jakub Paziewski, Daniel Winnicki, Szymon Sadowy, Kacper Tchórzewski, Jakub Woliński  i Bogdan Kędziora. Mimo tego że bolały nas nogi i byliśmy zmęczeni to doszliśmy do celu- podkreślając, że tę lekcję historii na długo zapisze się w ich pamięci. Jak wskazuje Kacper Tchórzewski aplikacja w moim telefonie pokazała, że „odkrywając ślady historii” zrobiliśmy prawie 40 tys. kroków.

Wojciech Niedziółka

 

galerie-slide-content2