default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

31
MAJ
2021

Światowy Dzień bez Tytoniu

Comments : Off

31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu.

Tegoroczna kampania Światowego Dnia bez Tytoniu 2021 ma na celu wsparcie osób palących w ich drodze do rzucenia palenia.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności, ponieważ papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego.

Palenie papierosów w Polsce1328x560

Według raportu z badań zrealizowanych na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego 24% Polaków powyżej 15 roku życia regularnie (codziennie) pali tytoń (29% mężczyzn i 20% kobiet).

Zdrowotne skutki palenia tytoniu

Nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:

  • nowotwory, np. płuc, przełyku, jamy ustnej, pęcherza moczowego
  • choroby układu oddechowego, np. zapalenia płuc
  • choroby układu krążenia, niedokrwienną chorobę serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic

Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, gruźlica, grypa.

Problem biernego palenia

Istotny problem stanowi w naszym kraju również bierne palenie. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci. Narażanie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, na wymuszone bierne palenie prowadzi do częstego występowania chorób: układu oddechowego, chorób ucha środkowego, astmy i zaostrzenia przebiegu tej choroby.

 

Najnowsze badania coraz częściej wskazują również, że dzieci te cechują się: gorszym rozwojem psychofizycznym, występują u nich zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, trudnością w skupieniu uwagi, nadwrażliwością czy trudnością w przystosowaniu.

Dlatego tak ważne dla zdrowia jest rzucenie palenia. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerami: 801 108 108.

TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej. W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem. Prowadzona jest również strona internetowa: www.jakrzucicpalenie.pl oferująca informacje i poradnictwo.

 

Wanda Nowak

galerie-slide-content2