default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

29
KWI
2020

Szkoła „u Kickiego” w elitarnej grupie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych

Comments : Off

Minister Obrony Narodowej zatwierdził wykaz szkół zakwalifikowanych do IV Edycji Programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” oraz kontynuujących udział w III Edycji Programu.

Wśród 119 szkół jest Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Zakwalifikowane do projektu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego, kompleksowego i przede wszystkim spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania, którego efektem są realne korzyści płynące zarówno dla społeczeństwa, uczniów jak również szkoły.

Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na:

  • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;

    CCI_000011.jpg,maxwidth,1920,maxheight,876.25

    Certyfikat MON prymusa Edukacji wojskowej Sebastiana Kabata, który podczas nauki w szkole pełnił rolę dowódcy drużyny od Kickiego. Uczniów CWKM „od Kickiego” można było zobaczyć podczas powiatowych uroczystości patriotycznych, a także podczas uroczystości wojskowych organizowanych w Dęblinie

  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
  • stałe konsultacje (już w toku realizacji projektu) przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej dwa lata temu wprowadziło i nadal kontynuuje system dodatkowych korzyści dla uczniów i szkół w postaci: dofinansowania zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły); wystawienia zaświadczenia potwierdzającego realizację programu nauczania EW w CWKM wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału; wpisu na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu nauczania EW jako przedmiotu uzupełniającego (wraz z oceną końcową).

Warto podkreślić, że w tym roku po zdaniu egzaminów teoretycznego i praktycznego przeprowadzonego w CSIL w Dęblinie, 32 osobowa grupa absolwentów otrzymała Certyfikaty MON.

Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego aplikuje również do kolejnego programu MON, w ramach którego na terenie całej Polski zostanie utworzonych ok. 100 Oddziałów Przygotowania Wojskowego.. Stosowny wniosek do ministerstwa obrony złożył Starosta Rycki- Dariusz Szczygielski. Realizację programów koordynuje z ramienia MON Biuro ds. Realizacji Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

Szkoła w Sobieszynie-Brzozowej dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Rykach, już od ponad 10 lat kształci uczniów, którzy swoją życiową drogę chcą związać z mundurem. Dziś już wiemy, że kolejna grupa Absolwentów będzie aplikowała do skróconej służby przygotowawczej, starała się o przyjęcie na uczelnie wojskowe- jak sami podkreślają, chcą w życiu robić to co tak na prawdę lubią.

 

Wojciech Niedziółka

 

galerie-slide-content2