default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

06
LIS
2019

Uroczystości pogrzebowe gen. Ścibiora

Comments : Off

5 listopada w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Rektora-Komendanta „Szkoły Orląt” gen. Szczepana Ścibiora, którego doczesne szczątki powróciły do Dęblina. Wartę honorową przy trumnie Generała wystawili również uczniowie Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego.

Pamięć historyczna

Uroczystości pogrzebowe stały się okazją do przypomnienia postaci. Na stronach lotniczej Akademii Wojskowej, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Instytutu Pamięci Narodowej i wielu innych portalach możemy znaleźć biogram tej tragicznej postaci: Szczepan Ścibior w latach 1947-1951 był komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji MON. Po brutalnym śledztwie oskarżono go o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”, a następnie skazano na śmierć i rozstrzelano w więzieniu mokotowskim w sierpniu 1952 r. wraz z sześcioma innymi oficerami-lotnikami.

W 1956 r. Najwyższy Sąd Wojskowy wznowił postępowanie wobec oficerów, a Naczelna Prokuratura Wojskowa umorzyła je, uznając, że w postępowaniu przygotowawczym nie było żadnych dowodów na potwierdzenie stawianych w oskarżeniu zarzutów.

Ciało Szczepana Ścibiora pogrzebano w nieznanej rodzinie, bezimiennej mogile. W 2017 r. jego szczątki odnaleziono na „Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 marca 2019 r. został mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady. (Biogram pochodzi ze strony https://dzieje.pl/aktualnosci/dwudniowe-uroczystosci-pogrzebowe-gen-szczepana-scibiora-w-deblinie). Okolicznościowe wystawy przygotowane z tej okazji pozwalają również na poznanie faktów z dzieciństwa, a także przebiegu służby Generała.

Asysta honorowa

Trumnę ze zwłokami gen. Ścibiora przywieziona została do Dęblina i wystawiona w Rektoracie Lotniczej Akademii Wojskowej. Wartę honorową przy trumnie pełnili: Oficerowie i podchorążowie LAW, a także uczniowie „od Kickiego”. W uroczystościach pogrzebowych gen. Ścibiora sobieszyńską szkołę reprezentowali: Krzysztof Ślósarz- dyrektor szkoły, Wojciech Niedziółka, Aleksandra Matraszek, Paulina Wachnik, Zuzanna Kozieł, Sebastian Kabat, Mariusz Sieczka, Mateusz Syta, Adrian Siudaj.

Uczestniczący w uroczystości Sebastian Kabat wspomina: wchodząc do Pałacu Mniszchów (Jabłonowskich- przyp. W.N.) , gdzie została wystawiona trumna Pana Generała czuliśmy dumę z tego, że zostaliśmy wyróżnieni pełnieniem warty podczas tak doniosłej uroczystości.

Udział młodych adeptów wojskowości w tej niezwykle podniosłej uroczystości to kolejny element kształtowania postaw patriotycznych i proobronnych uczniów, którzy realizując program MON Certyfikowanych klas mundurowych, deklarują chęć związania swojego życia z mundurem. Kolejne zadanie postawione przed uczniami zostało wykonane wzorowo, a uroczystości pogrzebowe Generała był dla nich kolejną, nietypową  lekcją historii, która, jak podkreślają: na długo pozostanie w ich pamięci.

Wojciech Niedziółka

 

galerie-slide-content2