default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

26
LIS
2018

W hołdzie POW-iakom

Comments : Off

25 listopada w Sobieszynie odbyły się uroczystości z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz upamiętnienia Peowiaków z Gminy Ułęż, którzy zginęli w Miedzyrzecu Podlaskim 16 listopada 1918 roku

W lokalnych uroczystościach wzięła udział drużyna reprezentacyjna Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, poczet sztandarowy, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Koła Sobieszyniaków, współorganizatora uroczystości.

Licznie zgromadzona w sobieszyńskim kościele społeczność lokalna, władze powiatu i gmin z terenu Powiatu Ryckiego, a także przedstawiciele samorządu Międzyrzeca Podlaskiego obejrzała film Krwawe dni Międzyrzeca, w którym zaprezentowano fragmenty inscenizacji historycznej przedstawiającą tragiczne wydarzenia pierwszych dni NIEPODLEGŁOŚCI.

Ks. kanonik Andrzej Olszewski i proboszcz parafii w Sobieszynie Grzegorz Tomaszewski odprawili uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i PEOWIAK-ów z terenu Gminy Ułęż. O uroczystą oprawę uroczystości zadbała 30 – osobowa drużyna uczniów „od Kickiego”, którzy swoją obecnością po raz kolejny udowodnili patriotyzm i zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności.

Po zakończonej liturgii poczty sztandarowe, przedstawiciele Straży Pożarnych, koła łowieckiego, lokalnych szkół przemaszerowali pod pomnik upamiętniający bohaterów pierwszych dni niepodległości, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Odśpiewanie hymnu, zapalenie świateł pamięci i zasadzenie „dębu NIEPODLEGŁOŚCI” to tylko niektóre akcenty lokalnej uroczystości podczas, której Katarzyna Skwarek odczytała 46627387_1868675419847964_5091490296965890048_nAPEL PAMIĘCI.

Jeden z Ojców Niepodległości Józef Piłsudski powtarzał: Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości, dlatego ważne jest wychowanie w duchu patriotyzmu młodzieży i wskazywanie młodym ludziom wzorców do naśladowania. W uroczystości wziął udział równolatek niepodległości Franciszek Skrzypczyk– uczestnik Bitew pod Mławą i Kockiem. Jego życiowa postawa jest wzorem do naśladowania dla młodych adeptów wojskowości szkoły „od Kickiego”.

Na zakończenie uroczystości lokalne władze złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym POW-iaków, a Jarosław Frąckiewicz historyk i regionalista przybliżył zebranym postacie lokalnych bohaterów. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Rodzin bohaterskich żołnierzy Zowczaka, którzy oddali życie w imię miłości OJCZYZNY.

Wojciech Niedziółka

 

Galeria zdjęć z uroczystości

Po uroczystoścni napisali

Martyna Markiewicz: Z inicjatywy Stowarzyszenia Koła Sobieszyniaków miałam zaszczyt uczestniczyć w bardzo ważnym wydarzeniu jakim było świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważnym elementem było odsłonięcie kamienia upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez wójta gminy Ułęż- Panią Barbarę Pawlak oraz Pana Franciszka Skrzypczyka. Myślę, że takie wydarzenia pomagają budować patriotyzm oraz wiedzę na temat historii naszego kraju. Warto głośno mówić o Polskiej Organizacji Wojskowej, która powstała w sierpniu 1914 r. i o osobach, które oddały życie za nasz kraj

Karol Maciak: Niedzielna lokalna uroczystość bardzo mnie poruszyła. Kolejny raz uczestniczę w podobnych uroczystościach razem z koleżankami i kolegami ze szkoły,ale ta była wyjątkowa, ponieważ dotyczyła mojej okolicy. Miałem okazję dużo się dowiedzieć o przeszłości walk i historii Sobieszyna.

Klaudia Jerzy: Mimo tego że było zimno na uroczystości było dużo osób. Zapalone zostały światła pamięci, zasadzony dąb i odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto było wziąć udział w tej uroczystości. Była to dla nas niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.

 

galerie-slide-content2