default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

28
KWI
2019

Wielkie Manewry w szkole „u Kickiego”

Comments : Off

26 kwietnia w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej odbyły się WIELKIE Manewry, w których udział wzięło ponad 200 uczniów, kończących w tym roku szkoły podstawowe i gimnazja. Dzięki doskonałej współpracy szkoły „od Kickiego” z wojskiem i policją na uczestników przedsięwzięcia czekała moc atrakcji.58376097_2078285815553589_1001328877252902912_o_2078285812220256

Otwarcie

Uroczystego otwarcia Manewrów dokonał dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz, który wraz z vice Starostą Ryckim Dariuszem Cenkielem przywitali grupy z Wojcieszkowa, Ryk, Stężycy, Kłoczewa, a także indywidualnych uczestników, którzy przybyli do Sobieszyna całymi rodzinami.

Policyjnie58373763_2078289872219850_90721769559687168_o_2078289862219851

Coroczne Manewry zainaugurowane zostały pokazem tresury policyjnego psa służbowego. Aspirant sztabowy Robert Magryta zaprezentował niezwykłe umiejętności Ramzesa, który już drugi rok pomaga ryckiej policji. Prezentacja umiejętności Razmesa to efekt długotrwałego szkolenia i wypracowania zasad współpracy pomiędzy psem i jego przewodnikiem.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Rykach zaprezentowali zebranym wyposażenie policji: radiowozy, kamizelki kuloodporne, środki bezpośredniego przymusu i broń. Tego dnia w murach sobieszyńskiej placówki zagościła również wystawa przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji dotyczącą 100-lecia tej formacji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko kryminalistyczne na którym można było m.in. „zdjąć odciski”. Zainteresowana służbą w policji młodzież, miała okazję do porozmawiania o specyfice służby i możliwościach rozwoju.

Wojskowo

Pokazem umiejętności wojskowych „uczniów od Kickiego” przygotowany przez ppor. Macieja Wardeńskiego z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, który w raz z podchorążymi „Szkoły Orląt” realizuje dla klas I zajęcia z teoretyczne i praktyczne „Podstaw wiedzy o wojskowości”  . W piątkowe przedpołudnie uczniowie „od Kickiego” zaprezentowali pokaz taktyki pola walki i zachowań w sytuacjach kryzysowych. Niezwykła prezentacja wzbogacona środkami pola walki została nagrodzona przez uczestników Manewrów gromkimi brawami. W  rozmowach, wiele osób podkreślało, że ten niezwykle profesjonalnie przygotowany występ zrobił na nich ogromne wrażenie.

Dzięki doskonałej i cyklicznej współpracy szkoły „u Kickiego” z wojskiem, nie mogło zabraknąć przedstawicieli 22 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie, a także CSIL-u. Wchodzący w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze 222 Kompanii Lekkiej Piechoty zaprezentowali zebranym sprzęt, którym dysponuje ta formacja. Nowoczesne noktowizory, karabin Beryl, karabin maszynowy UKM 2000T, RPG 7, wykrywacz min, lornetki i lunety  prezentowane przez „Terytorialsów” robiły na młodzieży ogromne wrażenie. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników Manewrów była możliwość przejażdżki wojskowym Jelczem, a także obejrzenia motoru Kawasaki oraz wojskowego quada. W ramach kształtowania postaw proobronnych dowódca 222 KPL ppor. Łukasz Lemieszka i podlegli mu żołnierze już po raz kolejny goszczą w murach sobieszyńskiej placówki. Coraz więcej uczniów i absolwentów jako kontynuacje swojej przygody z mundurem wybiera służbę w WOT. Piątka z kończących tego dnia szkołę absolwentów, już złożyło przysięgę wojskową, rozpoczynając swoją służbę w „Terytorialsach”.

Podczas Manewrów nie mogło zabraknąć „treningu strzeleckiego”. Mł. chor. Przemysław Kalbarczyk zaprezentował urządzenia treningowe do nauki celowania TCW 97 Cyklop stanowiący wyposażenie Szkoły Podoficerskiej w Dęblinie. Każdy z uczestników Manewrów, mógł spróbować swoich sił w celowaniu do tarczy. Warto podkreślić, że uczniowie „od Kickiego” w trakcie nauki w szkole odbywają regularne zajęcia strzeleckie (na terenie szkoły znajdują się dwie strzelnice). Pasjonaci ze szkolnego koła ASG umożliwili młodszym koleżanko i kolegom postrzelania z karabinków ASG…

Ostatnie akordy Manewrów

Moc atrakcji 58372543_2078590212189816_9186341812376174592_o_2078590208856483jakiej mogli doświadczyć uczestnicy Manewrów, sprawiła, że część z nich podkreśla, że wróci tu na pewno. W rozmowach z uczniami, nauczycielami i rodzicami często przy wojskowej grochówce, serwowanej z kuchni polowej padało sformułowanie, że jest to miejsce niezwykłe.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wrócili do domu, lecz Manewry nie zakończyły się dla uczniów „od Kickiego”. W nagrodę za dobrze wykonaną pracę uczniowie klasy I mogli przeprawić się przez Świnkę, ćwicząc elementy zaprezentowane uczestnikom Manewrów. Marsz ubezpieczony, reakcja na ostrzał to elementy, które ćwiczone są w różnych warunkach, również podczas nocnych wymarszów, cyklicznie organizowanych w ramach zgrupowań.

Zakończenie

Oferta edukacyjna szkoły ‚u Kickiego” jest niezwykle atrakcyjna. Nauka w zwykłym ogólniaku wzbogacona zostaje o niezwykłą przygodę z wojskowością i policyjnością. Uczniowie sobieszyńskiej szkoły oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych mają możliwość do samorealizacji podczas zajęć praktycznych. Na młodych adeptów wojskowości czekają cykliczne zgrupowania, poligony, zajęcia ze strzelania i sztuk walki, a na najlepszych z najlepszych szkolenie spadochronowe. Doskonała współpraca szkoły z wojskiem i policją daje możliwość pozyskiwania wiedzy i umiejętności „od najlepszych”

Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego funkcjonuje w Pionie Certyfikowanych Klas Mundurowych MON- to najlepsza rekomendacja dobrze wykonywanej pracy. Warto podkreślić, że coraz więcej absolwentów szkoły od Kickiego kontynuuje swoją przygodę z wojskiem. Można ich zobaczyć podczas warszawskiej defilady WP, kiedy na czele kolumny Leopardów jedzie Bartłomiej Skwarek, podczas uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, w Muzeum Katyńskim i Archikatedrze Warszawskiej gdzie służbę pełni Szymon Fedorowicz i wielu wielu innych, którzy przez codzienną naukę is służbę są najlepszym wizytówkami pracy wykonanej w sobieszyńskiej szkole.

 

Wojciech Niedziółka

 

 

galerie-slide-content2