default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

05
PAź
2017

Wycieczka do warszawskich Muzeów

Comments : Off

4 października odbyła się wycieczka do Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej będąca efektem podpisanej we wrześniu b.r., współpracy pomiędzy Zespołem Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie i Muzeum Wojska Polskiego   Dzięki wsparciu otrzymanemu ze Sztabu Generalnego WP, a także osobistemu zaangażowaniu płk. Janusza Pilzaka, wyjazd dla 39 najlepszych uczniów szkoły był całkowicie bezpłatny.

Muzeum Katyńskie już po raz drugi stało się celem wizyty uczniów „od Kickiego”. Tym razem przewodnikiem po usytuowanym w warszawskiej Cytadeli muzeum był dr Tomasz Szczepański, który przybliżył młodzieży informacje związane z męczeństwem oficerów, policjantów, funkcjonariuszy innych służb oraz inteligencji zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Muzeum umożliwiło młodzieży zetknięcie się z historią oraz ponadczasowymi wartościami patriotycznymi.

Uczestnicy wycieczki ofiarowali do zbiorów muzeum zdjęcie ppor. Stanisława Janickiego– ostatniego dziedzica dóbr Ułęż, którego śladów Janickiposzukiwali uczestnicy ubiegłorocznego wyjazdu. Wtedy właśnie okazało się, że oprócz wpisu na kamiennych epitafiach oraz księgach cmentarnych, Muzeum nie posiada w swoich zbiorach żadnego zdjęcia ppor. Janickiego (zdjęcie pozyskane zostało z prywatnych zbiorów Rodziny Stawskich z Ułęża).

W warszawskiej Cytadeli w najbliższych latach powstanie nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Warto przypomnieć, że oprócz tego Muzeum w kompleksie znajduje się również Muzeum X Pawilonu, które również warto odwiedzić.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej usytuowane na warszawskiej Sadybie. Po chwilach wyciszenia i skupienia w Muzeum Katyńskim, na zwiedzających czekały nie lada atrakcje. Pierwsza z nich dotyczyła zgromadzonych w ekspozycji zewnętrznej kilkunastu historycznych czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakiet i stacji radiolokacyjnych, których sam widok wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Po chwili okazało się, że dzięki pracownikom Muzeum WP jeden z nich został „odpalony” i wyprowadzony z parku maszyn. Atrakcją dla młodzieży była możliwość obejrzenia czołgu od środka. Niespodzianek tego dnia nie było końca, ponieważ w trakcie zwiedzania ekspozycji zewnętrznej okazało się, że dla młodzieży otwarta została kabina MIG-21. Korzystając z okazji młodzież mogła przekonać się ile jest miejsca w odrzutowym samolocie.

Muzeum na Powsińskiej posiada również przebogatą ekspozycję wewnętrzną z której największe wrażenie robiły łodzie saperskie oraz inne pojazdy zgromadzone na wystawie czasowej Wrzesień 1939. Zwiedzający muzeum mieli możliwość zobaczenia z bliska  uczestniczącego m.in. w wojnie 1920 r. czołgu Renault FT-17, który jest jedną z atrakcji wojskowych parad organizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego i Święta Niepodległości.

Wyjazd wywarł na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie, dlatego kierujemy gorące podziękowania dla Wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego organizacji. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do zaprzyjaźnionego ze szkołą płk Janusza Pilzaka, pracowników Muzeum Katyńskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Państwa zaangażowanie sprawiło, że młodzież uczestniczyła w „żywej lekcji” historii, która pozostanie w ich pamięci na długo.

Podsumowując wędrówkę po warszawskich oddziałach Muzeum Wojska Polskiego Natalia Bauman stwierdziła: wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany, przygotowano dla nas moc atrakcji.

Wojciech Niedziółka

Po wycieczce powiedzieli:

Aleksandra Matraszek: najbardziej w wycieczce do Warszawy spodobała wizyta w Muzeum Katyńskim. Pan przewodnik bardzo nas zainteresował wykładem na temat zbrodni popełnionej na 22 tyś. polskich oficerów. Nowoczesny sposób przekazu, spotykane na każdym kroku pamiątki z miejsc kaźni oraz zdumiewające plastycznie ekspozycje, wzbudzały zachwyt. Dowiedziałam się, że w tym miejscu oddaje się hołd także osobom, które przez długi czas starały się ujawnić prawdę o Katyniu. Była to świetna lekcja patriotyzmu.

Wojciech Majek:  Muzeum Katyńskie bardzo dobrze oddaje ponury charakter tej zbrodni. Zgromadzono w nim mnóstwo pamiątek po zamordowanych przypominających o wielkiej tragedii jaka nas dotknęła przez stratę ponad 22 tysięcy wykształconych ludzi. Dzięki bogatemu wyposażeniu multimedialnemu zwiedzający zyskuje możliwość jeszcze głębszego poznania tej zbrodni. W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej zaś mieliśmy okazję obejrzeć całe mnóstwo pojazdów używanych przez Wojsko Polskie w ciągu ostatniego stulecia, przez czołgi i transportery zaczynając a na samolotach kończąc. Wszyscy mieli też okazję wsiąść do czołgu T-54U oraz do samolotu MIG-21, co było dużą atrakcją tym bardziej że rzadko w którym muzeum jest taka możliwość

Wiktoria Rosołowska: Widzieliśmy piękne zabytkowe czołgi i samoloty. Duża atrakcją i niespodzianką była możliwość wejścia do jednego z czołgów oraz możliwość zasiąścia za sterami samolotu. Ciekawa również była wizyta w muzeum Katyńskim. To była świetna lekcja historii.

Filip Bielecki: Najbardziej podobało mi się wnętrze czołgu, zawsze marzyłem, żeby go zobaczyć. Niezwykle interesujące okazałe się także muzeum Katyńskie, mieliśmy okazję ze szczegółami poznać tragiczną historię tamtych wydarzeń.

Zuzanna Kozieł: Najbardziej fascynującym elementem wycieczki była możliwość wejścia do jednego z czołgów, które się tam znajdowały. Po tym przeżyciu czuje iż zwiąże z tym moją przyszłość.

Marcin Wysokiński: ogromne wrażenie zrobiły dna mnie zgromadzone w „relikwiarzach” pamiątki po zamordowanych: pierścionki, zapalniczki, okulary, papierośnice, a nawet szachy.

Agnieszka Bryzek: Muzeum Katyńskim byłam po raz drugi, ale nawet tym razem przewodnik zaskakiwał mnie nowymi informacjami. Za każdym razem, człowiek uczy się czegoś innego. Pierwszy raz odwiedziłam Muzeum Polskiej Techniki, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, tym co tam zobaczyłam i usłyszałam. Miałam nawet okazję, być w czołgu. Największa frajda całego wyjazdu. W końcu zobaczyłam jak to wygląda w środku. Raczej nie będzie to ostatnie muzeum odwiedzane przeze mnie.

galerie-slide-content2