default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

28
PAź
2018

Wycieczka do Wrocławia

Comments : Off

25 października 47 osobowa grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego wzięła udział w wycieczce do Wrocławia. Głównymi punktami wyjazdu, były: Akademia Wojsk Lądowych i Panorama Racławicka.

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, jest kolejną uczelnią wojskową, którą mogą poznać młodzi adepci wojskowości, tak aby dobrze przygotować się do podjęcia studiów. W poprzednich latach uczniowie „od Kickiego” mieli możliwość wielokrotnego odwiedzania WSOSP (dziś Lotnicza Akademia Wojskowa) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ważne jest, aby jak najwcześniej poznać wymagania rekrutacyjne, tak, aby jak najlepiej przygotować się do studiów.Dzięki wskazaniom podchorążych uczniowie dowiedzieli się, że przedmioty rozszerzone realizowane w szkole (język angielski, matematyka i historia), sprawność fizyczna plus życiowa pasja- to przepustki do rozpoczęcia studiów wojskowych.

Prezentacja symulatorów, toru przeszkód jak i rozmowy z podchorążymi uświadomiły młodzieży jak długa droga przed nimi. Niektórzy, żeby dostać się tutaj nauczyli się pływać- podkreślali podchorążowie. Ważne jest wyznaczenie celu i do niego podążanie. Ciężka praca to przepustka do sukcesu.. – dodawali. Uczestnicząca w wyjeździe Martyna Babik stwierdza: zrozumiałem jak bardzo ważna jest praca  żeby osiągnąć swój cel w życiu i jaka odpowiedzialność wiąże się z mundurem, a Aleksandra Zięba dodaje: dzięki tej wycieczce zrozumiałam, że nie mam zamiaru kończyć mojej przygody z mundurem.

Mimo tego, że przez realizowany na uczelni proces dydaktyczny nie udało nam się obejrzeć wszystkich symulatorów, to ważne było spotkanie z podchorążymi, którzy oprócz studiów realizują swoje życiowe pasje. Trzeba mieć zainteresowania, realizować coś ponad program liceum. Wszystko jedno, czy ktoś interesuje się strzelectwem, wspinaczką, cz realizuje się w harcerstwie, Strzelcu, czy posiada uprawnienia do udzielenia pierwszej pomocy. Ważne jest, aby pozytywnie zaprezentować swoją osobę i dokonania podczas rozmowy rekrutacyjnej- informowali podchorążowie AWL. Podsumowując wizytę na wrocławskiej uczelni Filip Bielecki stwierdza: kandydat na oficera musi przejść ciężką drogę, żeby zdobyć upragnione”dwie gwiazdki”.

Po kilku godzinach spędzonych w Akademii, uczestnicy wyjazdu zwiedzili Panoramę Racławicką. W roku, którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ważne jest, aby przypominać miejsca i postacie związane z walką o jej odzyskanie. Tadeusz Kościuszko- bohater spod Racławic, jest patronem AWL, w której herbie umieszczono napis: Veritas, Honor, Patria (Prawda, Honor, Ojczyzna). Ważne jest, żeby te ideały stały się wyznacznikiem dla każdego. Coraz więcej absolwentów szkoły „od Kickiego” podejmuje służbę wojskową, wiążąc swoją drogę życiową z mundurem. Proces dydaktyczno-wychowawczy podjęty w szkole przynosi oczekiwane efekty.

Wyjazd do Wrocławia był możliwy dzięki wsparciu otrzymanemu ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i wydzieleniu autokaru z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2