default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

08
PAź
2019

Zgrupowani po raz pierwszy

Comments : Off

Od 5 do 7 października trwało pierwsze w tym roku zgrupowanie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. Całość zajęć innowacyjnych koordynował ppor Maciej Wardeński wspierany przez podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie: st. szer. pchor Aleksa Chojnackiego, st. szer. pchor. Kamila Kowalczyka, szer. pchor. Pawła Fryszka i szer. pchor. Filipa Siwika.

Nowe wyzwania

Niezwykłe zainteresowanie ofertą edukacyjną szkoły „u Kickiego” sprawiło, że w zgrupowaniu wzięło udział ponad stu młodych adeptów wojskowości, którzy jak wspomina Dominik Niedziela: nie mogli doczekać się weekendu i pierwszych zajęć wojskowych.

Podczas trzydniowych ćwiczeń wojskowi z LAW zadbali, aby młodzież nie nudziła się. Musztra indywidualna i zespołowa i podstawy taktyki w ramach których ćwiczono: ubezpieczenie drogi marszu, poruszanie się na polu walki i szyki bojowe to tylko niektóre z zagadnień przećwiczonych podczas pierwszego tegorocznego zgrupowania. Zmęczona, ale bardzo zadowolona Julia Bartniczak wspomina: Panowie podchorążowie podzielili nas na 4 plutony Alfa,Brawo,Delta i Charlie. Dowódcy uczyli nas m.in  meldowania, szachownicy, kroku defiladowego, zakładania masek które chroniły przed skażeniem i wiele innych rzeczy które przydadzą się w wojsku. Większość uczestniczących w ćwiczeniach uczniów podkreślało, że zgrupowanie wywarło na nich ogromne wrażenie. Patryk Rudzki wprost stwierdza: to były jedne z najfajniejszych dni w moim życiu.

Tradycyjnie już wiele adrenaliny dostarczyły młodzieży zajęcia realizowane w leśnych ostępach. Powtarzanie procedur związanych z przemieszczaniem się kolumny i reagowaniem na ostrzał sprawia, że młodzi ludzie nabywają nowych umiejętności i sprawności. Niezwykłe wrażenie zrobił na uczestnikach manewrów nocny wymarsz, który Kuba Szymczyk tak wspomina: było ciemno i zimno, ale wszyscy daliśmy radę.

Solidnie opracowany system szkolenia proobronnego realizowanego w szkole „u Kickiego” sprawia, że coraz więcej uczniów i absolwentów wiąże swoją drogę z mundurem. Niewątpliwie cały okres edukacji wzbogacony jest o niezwykłą przygodę w którą wpisują się cyklicznie organizowane zgrupowania, zajęcia ze sztuk walki i strzelania. Niewątpliwie jest to także próba charakteru. Uczniowie stwierdzając: damy radę!!!, działają na górnej granicy swoich możliwości. Zaraz po prawie 4o kilometrowym rajdzie Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga, pierwszoklasiści przeszli intensywne szkolenie, które krótko podsumowuje Łukasz Dybała: było ciężko, ale dałem radę. Cieszę się, że tak niesamowicie mogłem spędzić te trzy dni, a Kinga Habros, Nikola Dudzik i Oliwia Bil dodają zgodnie: mamy nadzieję, że następne zgrupowania będą równie fajne.

Wojciech Niedziółka

 

galerie-slide-content2