default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

05
LUT
2017

Zimowe manewry klas mundurowych

Comments : Off

Ćwiczenie działania drużyn podczas różnych sytuacji taktycznych oraz elementów musztry, a także teoretyczne zajęcia z budowy broni wypełniły trzydniowy program z zgrupowania, które tradycyjnie już koordynował ppłk Dariusz Sprawka. Klasa policyjna miała po raz pierwszy możliwość strzelania z broni krótkiej.

Od piątkowego popołudnia odpowiadający za prowadzenie ćwiczeń taktycznych ppor. Jacek Piwoński, wpierany przez: sierż. pchor. Katarzynę Górlicką, st. kpr. pchor Marcina Cydejko, kpr.  pchor. Pawła Sadowskiego oraz st. szer. pchor. Dariusza Bąkałę ćwiczyli z drużynami elementy poruszania się w terenie, a także różne sposoby ewakuacji rannych z pola walki. Ćwiczenia w trakcie których doskonalono schematy zachowań uczniów utrwalone zostały przez odwiedzającą szkołę telewizję Magnes.tv. Już niedługo można będzie obejrzeć przygotowany materiał dokumentujący fragment zgrupowania.

Również podczas niedzielnego Zebrania rodziców, młodzież pokazała próbkę swoich możliwości. Efektowny pokaz musztry w którym zaprezentowali się uczniowie klas pierwszych „dowodzeni” przez Michała Żukiewicza wspieranego przez dowódców drużyn Weronikę Bichtę i Wojciecha Majka został nagrodzony przez zgromadzonych gromkimi brawami. Podczas spotkania prezentację na temat „Zagrożeń płynących w sieci” przedstawił kom. Jacek Wójcik z Komendy Powiatowej Policji w Rykach.

Po zrealizowaniu trzydniowego cyklu szkolenia ppor. Jacek Piwoński podkreślił duże zaangażowanie i samodyscyplinę ćwiczących pod jego kierunkiem uczniów. Od dłuższego czasu obserwuję ich postępy. Uczestnicząc w ubiegłorocznych Manewrach gimnazjalistów, zgrupowaniu, a także w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości zauważam ogrom pracy wykonany przez  młodzież szkolącą się pod kierunkiem ppłk Sprawki. Regularne ćwiczenia przynoszą zauważalne rezultaty.

O tym, że szkolenie wojskowe w szkole przynosi oczekiwane efekty potwierdza przykład tegorocznego absolwenta szkoły Bartłomieja Skwarka, który podczas ubiegłotygodniowej przysięgi składanej w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego uzyskał wyróżnienie. Po zakończonej wywiadówce Bartek stwierdził: „…po szkole na Brzozowej było mi dużo łatwiej na szkoleniu unitarnym. Miałem doskonale 215opanowaną musztrę, znałem budowę broni i potrafiłem ją obsługiwać. Jedyną trudność podczas szkolenia sprawiało mi początkowo perfekcyjne ścielenie łóżka. Ogromne wyróżnienie dla mnie i moich rodziców, którzy otrzymali z rąk Komendanta -Rektora WSOSP gen. Piotra Krawczyka List gratulacyjny, potwierdza, że szkoła robi dobrą robotę dla uczniów, którzy swoją przyszłość chcą związać z wojskiem. Warto podkreślić, że w ślady Bartka, poszła jego młodsza siostra Katarzyna, która we wrześniu rozpoczęła naukę w klasie pierwszej.

Kolejne zgrupowanie to dla uczniów kolejna przygoda, podczas której doskonalą swoje umiejętności i zdobywają nowe informacje o wojsku. Uczniowie zgodnie podkreślają, że dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie mogą uczyć się od najlepszych. Zaangażowanie oficerów i podchorążych w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń, sprawia że co raz więcej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z mundurem.

Wojciech Niedziółka

Więcej zdjęć z Zimowego zgrupowania dostępnych jest w albumie

Zajęcia z młodzieżą prowadzili:

ppłk Dariusz Sprawka- koordynator zgrupowania

ppor Jacek Piwoński – zajęcia taktyczne

sierż. pchor. Katarzyna Górlicka,

st. kpr. pchor Marcin Cydejko,

kpr. pchor.Paweł Sadowski

st. szer. pchor. Dariusz Bąkała

Romuald Witamborski- zajęcia strzeleckie

 

galerie-slide-content2