default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

11
MAR
2019

Żywa lekcja historii w wielu odsłonach

Comments : Off

7 marca w Komendzie Powiatowej Policji w Rykach odbyło się Żywa lekcja historii „Opowiemy Wam o Kundziczu” stanowiąca zwieńczenie udziału uczennic od Kickiego w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii”.

Uroczyste podsumowanie projektu zaszczycili swoją obecnością: Dariusz Szczygielski– Starosta Powiatu Ryckiego, Dariusz Cenkiel- Vicestarosta, podinsp. Jacek Figiel z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Rykach, płk Janusz Pilzak– z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Tadeusz Kucharski– regionalista, który był naszym świadkiem historii. Scenografię do tej niezwykłej uroczystości stanowiła wystawa dotycząca 100-lecia Policji udostępniona przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. W uroczystości wzięli udział również funkcjonariusze i pracownicy cywilni lokalnej Komendy Policji. Nie zabrakło również dyrektora sobieszyńskiej szkoły Krzysztofa Ślósarza i uczniów „klas policyjnych” od Kickiego, a także przedstawicieli mediów.

Mulitiplikowana „Żywa lekcja historii”

DSC08251

Na temat projektu „Policjanci w służbie historii” z Łukaszem Grabczakiem rozmawiały: Martyna Markiewicz, Aleksandra Matraszek i Natalia Wawer, a także dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz i opiekun projektu Wojciech Niedziółka. W audycji można również usłyszeć „świadka historii” Tadeusza Kucharskiego, a także podinsp. Piotra Długaszka z KPP w Rykach

Regulaminowym wymogiem konkursu, którego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji jest m.in. przeprowadzenie Żywej lekcji historii w której weźmie udział 30 uczestników. Lekcja historii zrealizowana przez „drużynę od Kickiego” miała dużo szersze oddziaływanie. Na stronie internetowej szkoły, na stronie Starostwa Powiatowego w Rykach, portalu Podlasie24.pl, a także w lokalnej prasie (Twój Głos) ukazały się artykuły i zdjęcia podsumowujące udział w projekcie. Martyna Markiewicz, Aleksandra Matraszek i Natalia Wawer oraz osoby wspierające Ich udział w projekcie miały okazję wypowiedzieć się na antenie Radio Lublin, które na swojej antenie i w portalu internetowym zamieściło bardzo bogaty materiał zatytułowany „Młodzież z filmem przypomina zapomnianego bohatera”. Relację z podsumowania projektu będzie można obejrzeć na antenie Magnes.tv

Wskaźniki obserwowane na portalu społecznościowym szkoły wskazują, że dostępne pod linkami wskaźniki wskazują na ogromne oddziaływanie (pod każdym linkiem pojawiła się liczba ponad tysiąca odbiorców).

Wszystkie te działania przyczyniły się do tego, że lokalnej społeczności została przypomniana postać sierż. Wacława Kundzicza- żołnierza, policjanta, współpracownika Armii Krajowej. Uczestnicy podsumowania wskazali, ogrom pracy wykonany przez „drużynę od Kickiego” w ocaleniu cząstki lokalnej historii. Następne grupy projektowe, już szukają swoich bohaterów w „służbie historii”, tak by przez kolejne przedsięwzięcia przypominać i odsłaniać zapomniane karty historii.

Film można obejrzeć klikając link

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2