default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

STRONA w PRZEBUDOWIE

13
KW.
2010

Żywa lekcja języka

Comments : Off

13 kwietnia 2010 na zaproszenie Moniki Kowalskiej-Jóźwik, przebywał w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie- pochodzący z hrabstwa Kent informatyk -Miles Eggelson.
Na spotkaniu z klasą wojskową Liceum Ogólnokształcącego, po wstępnym zapoznaniu z młodzieżą, Miles przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą historii Wielkiej Brytanii, jej symboli narodowych, a także najciekawszych miejsc w Londynie. Zaprezentował również charakterystyczne postacie, które od lat kojarzone są w Wielką Brytanią. Pokaz był okazją do omówienia również charakterystycznych potraw i zwyczajów obowiązujących w tym państwie.
Zdziwienie wśród uczniów wzbudził fakt, że Miles swoich współrodaków podsumował jednym zdaniem: Anglicy są najgrubsi i najleniwsi. Poczucie humoru Gościa, pozwoliło przełamać pierwsze lody i sprawiło, że młodzież nawiązała ożywioną dyskusję pytając nie tylko o jego zainteresowania, ale i angielską szkołę oraz sposoby spędzania czasu młodych Anglików. Miles nie pozostał dłużny pytając młodzież o ulubioną muzykę, sport.
Prezentacja była okazją do wymiany wrażeń związanych z pobytem Miles’a w Polsce. Wielokrotnie podkreślał on, że jest: bardzo miło zaskoczony pobytem w Polsce i znajomością przez młodzież języka angielskiego. Jak stwierdził, Anglicy nie przykładają wagi do znajomości języków obcych.
Pobyt Milesa w szkole zakończył się plenerowym pokazem sztuki walki w wykonaniu uczniów klasy wojskowej. Szczególne uznanie Gościa wzbudziły umiejętności dziewcząt, które zaprezentowały efektowne chwyty i rzuty, których nauczyły się podczas ćwiczeń z samoobrony prowadzonych przez chor. Fituta.
Tego typu zajęcia były okazją do zapoznania młodzieży nie tylko z historią , kulturą i zwyczajami panującymi w Wielkiej Brytanii. Była to przede wszystkim lekcja „żywego języka”. Jak podkreśliła Monika Kowalska-Jóźwik, prowadząca na co dzień zajęcia języka angielskiego: tego typu konwersacje sprawiają, że uczniowie uczą się nowych zwrotów, stosują je w praktyce, a także mogą posłuchać prawdziwej angielskiej wymowy i akcentu.
Młodzież została obdarowana przez Milesa- ołówkami z angielską flagą i poczęstowana cukierkami w zamian Gość dostał kapelusz i kubek z napisem Polska.
Miłym akcentem kończącym to spotkanie były wspólne zdjęcia, a także indywidualne konwersacje. Miles Eggelson podkreślił, że przy następny pobycie turystycznym w Polsce na pewno odwiedzi nowych znajomych ze szkoły w Sobieszynie-Brzozowej.

Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2