default-logo
FacebookBIP
Kontakt

tel/fax: (81) 86 67 900

biuro@sobieszynbrzozowa.pl

Slide background
slider1020_policyjna2
slider1020_szkola2

it-klasa-wojskowait-ksztalcenie-zawodowe

05
KW.
2011

Na granicy

Comments : Off

5 kwietnia 2011 klasy wojskowe Liceum Ogólnokształcącego w Sobieszynie-Brzozowej uczestniczyły w wycieczce do Terespola, Kukuryk i Koroszczyny poznając zadania i funkcjonowanie Straży Granicznej. Była to kolejna wycieczka dydaktyczna, która pozwalała młodym ludziom na poznanie kolejnych służb mundurowych .
Zwiedzanie rozpoczęło się od terespolskiej strażnicy, gdzie dwoje funkcjonariuszy, przedstawiło poszczególne etapy zwiedzania. Podobnie jak na wcześniejszej wycieczce do Wojskowej Akademii Technicznej, młodzież miała okazję zobaczyć wyposażone w nowoczesną aparaturę (m.in. noktowizory i dalmierze) wozy patrolowe. Jednak największą atrakcją przygotowaną przez pograniczników był pokaz umiejętności psów wykorzystywanych w służbie. Jako pierwszy swe umiejętności zaprezentował pies wykorzystywany do odnajdywania materiałów wybuchowych. Staranie ukryty w samochodzie ładunek został po krótkim czasie odnaleziony i oznaczony (pies wykonuje tę czynność kładąc się obok miejsca w którym odkrył niebezpieczny ładunek- dzieje się to bez żadnego zarysowania samochodu- przyp W.N). Nagrodą za wykonanie zadania jest, jak podkreślił przewodnik, zabawa z psem. Jednak największe emocje wzbudził pokaz psa patrolowego. Ubrany w specjalny kombinezon funkcjonariusz imitował ucieczkę, a przewodnik „wypuścił” psa, który dokonał ataku na zbiega. I tak jak podkreślali funkcjonariusze: wykorzystując psa mamy 100% pewność, że on zawsze trafi i unieszkodliwi…” Jednak użycie psa beż kagańca obwarowane jest podobnymi przepisami jak wykorzystanie broni. Świadczy to o jego skuteczności, która kształtowana jest i trenowana podczas specjalnej tresury, a pies przyzwyczajany jest do poszczególnych komend i zachowań.
W terespolskiej strażnicy uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczenia również nowoczesnej strzelnicy, a także aresztu w którym osadzani są zatrzymywani do wyjaśnienia za różne wykroczenia na granicy.
Kolejnym etapem wycieczki był wyjazd do Kukuryk i Koroszczyna, gdzie odprawiane są samochody ciężarowe. I tu czekała moc atrakcji. Pierwsza to spacer po moście i zobaczenie urokliwego Bugu, stanowiącego naturalną granicę między Polską i Białorusią. I tu niezwykle mili przewodnicy opowiadali m.in.: o działaniu bramek radiometrycznych, prezentowali stanowisko oficera dyżurnego, a także charakteryzowali całą procedurę celną związaną z funkcjonowaniem tego przejścia. Powrót w okolice nowoczesnego terminala w Koroszczynie tzw. drogą celną, pokazał jak całość obiektu jest strzeżona i monitorowana. Bardzo ciekawy doświadczeniem była dla młodzieży wizyta w laboratorium chemicznym, gdzie badane są m.in. paliwa, a także odwiedziny w punkcie „prześwietlania” samochodów, gdzie za pomocą specjalnych przyrządów, straż graniczna wyszukuje „kontrabandę” ukrywaną w podłogach samochodów, ścianach i oponach.
Ostatnim etapem odwiedzin u nadbużańskich pograniczników były odwiedziny przejścia dla samochodów osobowych w Terespolu. Ogrom kolejek odprawianych samochodów, a także szczegółowa kontrola samochodu to największe atrakcje przygotowane na tym przejściu przez służbę celną i straż graniczną.
Nieopodal przejścia granicznego widać fragmenty fortów Twierdzy Brzeskiej i fragment muru berlińskiego- jeszcze nie tak dawno dzielącego Europę. Uświadamia to wszystkim odwiedzającym złożoność historii tych ziem i naszego kontynentu.
Stąd wielkie wyzwanie przed Strażą Granicznej, której zadaniem jest ochrona granic nie tylko Rzeczpospolitej Polskiej, ale także Unii Europejskiej.
Kwietniowa wycieczka stanowiła kolejny etap poznawania przez klasy wojskowe liceum ogólnokształcącego w Sobieszynie-Brzozowej funkcjonujące pod patronatem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie- działalności służb mundurowych. W tym roku klasy wojskowe uczestniczyły w wycieczkach edukacyjnych do: Twierdzy Dęblin, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Wszystkie te działania wpisane w realizację Innowacji pedagogicznej „Podstawy wiedzy o wojskowości” pozwalają młodym ludziom na postawienie sobie celów do których przez codzienną pracę i doskonalenie umiejętności m.in. ze sztuk walki, strzelania, musztry oraz systematyczną naukę- będą dążyć.
Zdjęcia z wycieczki, a także inne obrazki z „życia szkoły” można obejrzeć na stronie www.zssobieszyn.fotosik.pl
Wojciech Niedziółka

galerie-slide-content2